Głosowanie w sprawie używania grafik 'fair use' w polskiej Wikipedii trwa już miesiąc - wydaje się, że kto się chciał wypowiedzieć, już to zrobił.
Sytuacja jest jasna - 18 przeciw 'fair use', 3 za
Działania do podjęcia: * aktualizacja stron z opisem polityki Wikipedii, zasad wstawiania grafiki, szablonów itd * zabezpieczenie strony z głosowaniem - to ważny dokument * usunięcie z Wikipedii grafik 'fair use' - każdą usuniętą grafikę proponuję wpisywać na stronę [[Wikipedia:Zamówienia na obrazki]] * jeśli ktoś załaduje do Wikipedii grafikę 'fair use', kasujemy bez ceregieli, tak, jak robimy to z kopiami z Wiem, PWN, itd.
Cóż, jak dla mnie okładki albumów czy książek nie są na tyle istotne, aby bez nich artykuły traciły sens. Zawsze mogą się znaleźć w linkach zewnętrznych.
Po za tym, to proszę Cię Jonaszu o prawidłowe cytowanie w mailach (przy pomocy znaczka ">") Oraz o wycinanie sygnaturek z listow, na ktore odpowiadasz, bo inaczej programy takie jak Bat wycinaja wszystko, co znajduje sie pod sygnaturka i ciezko na taki list odpowiadac z cytowaniem.
Może przy kasowaniu zrobić wyjątek dla zdjęć produktów, które są w powszechnym obiegu na całym świecie? Wtedy okładki zostaną.
Beno/GEMMA
G> Może przy kasowaniu zrobić wyjątek dla zdjęć produktów, które są w G> powszechnym obiegu na całym świecie? Wtedy okładki zostaną. G> Beno/GEMMA
I warto sprawdzic dokladnie w jakim zakresie polskie prawo pozwala na korzystanie z okładek książek, płyt itp. Bo że pozwala nie ulega wątpliwości, co widać choćby po okładkach przy gazetowych recenzjach - a wątpię, żeby każdorazowo czasopisma płaciły wydawnictwu za pozwolenie użycia okładki - szczególnie przy recenzjach niepochlebnych.
Swoją drogą to z usuwaniem zacząłbym nie od fair use, ale od zdjęć znanych osób bez żadnych informacji o prawach autorskich...
Paweł 'Ausir' Dembowski wrote:
Swoją drogą to z usuwaniem zacząłbym nie od fair use, ale od zdjęć znanych osób bez żadnych informacji o prawach autorskich...
W ogóle od zdjęć bez żadnych informacji; jeśli w ciągu tygodnia taka grafika nie zostanie opisana - automatyczna kasacja.
Paweł 'Ausir' Dembowski wrote:
korzystanie z okładek książek, płyt itp. Bo że pozwala nie ulega wątpliwości, co widać choćby po okładkach przy gazetowych recenzjach - a wątpię, żeby każdorazowo czasopisma płaciły wydawnictwu za pozwolenie użycia okładki
Wyobrażam sobie, że nie płacą, ale że mają na to zezwolenie dysponentów tych praw, dostają je zapewne domyślnie wraz z egzemplarzem płyty/książki do recenzji.
Swoją drogą, może napisać do polskich wydawnictw (również muzycznych i również polskich filii większych firm) z zapytaniem o taką zgodę; od razu jasno pisząc, że chodzi tylko o grafiki o obniżonej jakości, np. wielkości 200x200, itd?
Moglibyśmy wspólnie zredagować taki list.