Преузми месечник


Активности Викимедије Србије у октобру 2022. 

Замислите свет у коме свака особа на планети има слободан приступ целокупном људском знању. То је оно на чему ми радимо.

Образовни програм

  • Oдржана радионица ученицима ОШ „Петар Враголић” из Љубовије. Ученици седмог разреда ове школе су посетили канцеларију Викимедије Србије где ми је одржана радионица уређивања Википедије, након чега су писали чланке на Википедији. 

  • Заказан је први акредитовани семинар у новом циклусу акредитације. Семинар ће бити одржан уживо 19.11.2022. у Институту за модерно образовање. 

  • Остварена је сарадња са ОШ „Олга Милошевић” из Смедеревске Паланке, која ће се за почетак састојати у одржавању акредитованог семинара Викимедије Србије у поменутој школи.

  • Остварена је сарадња са ОШ „Влада Аксентијевић” из Београда. Ученици осмог разреда ове школе ће писати чланке у оквиру предмета енглески језик.

  • Настављена је сарадња са Катедром за библиотекарство и информатику Филолошког факултета у Београду у оквиру предмета Информациона писменост.

  • Сања Јечменица, наставица ОШ „Јован Стерија Поповић”, је један од учесника наградног конкурса Завода за унапређивање образовања и васпитања у оквиру конкурса Сазнали на семинару, применили у пракси2022

  • Настављено је учествовање Викимедије Србије у програму менторства које организује корисничка група Wikipedia & Education.

  • Викимедија Србије је учествовала на састанку EWOC групе који је био намењен планирању наставкa пројекта.

О програму

ГЛАМ програм

  • Одржана је једномесечна акција под називом ГЛАМурозни октобар поводом 10 година постојања ГЛАМ програма Викимедије Србије. Ова акција је састојала из два дела. Први део, уређивачки маратон на Википедији на српском језику, је трајао од 1. до 16. октобра, током ког је 7 уредника написало чак 82 чланка, док је 8 чланака допуњено. Други део, уређивања података на Википодацима, трајао је од 17. до 31. октобра, где је 7 уредника креирало 40 нових ставки, направило скоро 8 хиљада измена у 1.190 ставки и унело 924 референце! 

  • Започето је стажирање на Факултету драмских уметности у Београду које ће трајати до краја новембра. Током првог месеца, написано је 14 чланака, допуњено 6, а илустровано 15, док је на Викимедијину оставу постављено 145 датотека. 

  • Рађено је на припреми пројекта Википедијанац стажиста у Народном музеју Зрењанина

  • На ЦЕЕ конфренцији у Охриду, која је трајала од 14. до 16. октобра, представљен је пројекат Википедијанац стажиста.

     

О програму

Подршка заједници

  • Завршено је такмичење Вики чланци траже илустрацију и донело сјајне резултате! На глобалном нивоу, ово такмичење донело је фотографије у преко 33 хиљаде чланака на 257 пројеката, а учествовало је 256 уредника. Заједница Википедије на српском је остварила запажене резултате уредивши 4.301 чланак на 19 пројеката. Уредници и уреднице који су били најактивнији и којима ће бити додељени ваучери за куповину књига у износима од по 2.000 РСД су: Nikolina Šepić, Acaalexaca и EmiliaITČA.

  • Викимедија Србије је по други пут организовала уређивачки маратон о менталном здрављу. Маратон је отпочео симболично на Светски дан менталног здравља, 10. октобра, а уредници и уреднице су писали нове и допуњавали постојеће чланке до 16. октобра. Заједница уредника и уредница на Википедији на српском језику је показала да је тема менталног здравља и те како важна. Током маратона 10 учесника и учесница је написало 44 нових, док је 4 чланка допуњено. Највећи допринос маратону су пружиле Николина Шепић и Жана Гњатовић и оне су написале преко 10 чланака.

  • Такмичење на Википедији у писању чланака на тему награђиваних филмова ове године донело нам је 206 чланака о бројним филмовима, а организовано је у сарадњи уредника Википедије Садка и Викимедије Србије. Током такмичења, унето је преко преко 4,5 милиона бајтова на Википедију на српском језику. Прво место освојио је корисник Boja02, друго место заузела је EmilialTČA, док ће трећу награду добити уредница Асена.

  • Вики воли споменике одржано је током септембра, а у оквиру конкурса прикупљено је чак 1170 фотографија заштићених културних добара. Током октобра стручни жири одабрао је 10 фотографија које ће наставити даље такмичење на светском нивоу, а у оквиру њих биће проглашене три најлепше, чије ауторе очекују награде од 35, 23 и 17 хиљада динара. Свечано проглашење најбољих фотографија биће организовано у суботу, 5. новембра, са почетком у 17 часова у Српско-корејском информатичко приступном центру (Добрињска 11, Београд).

  • У четвртак, 27. октобра одржан је демо дан у оквиру пројекта Wikimedia Accelerator UNLOCK, у ком је Викимедија Србије учествовала као партнер и реализатор. Седам пројеката који су подржани, представљени су током догађаја у Импакт Хабу у Београду, а тимови су добили питања од панелиста која су се тицала техничких питања, одрживости и наставка пројектних решења. Догађају се могло приступити и онлајн, а снимак ће ускоро бити доступан за оне који нису били у могућности да испрате програм. Фотографије су доступне на Остави.

О програму

Медији

  • Како одржати поверење заједнице и донатора: Викимедија Србије открива када су Neprofitne.rs „пун погодак” — Каталист Балканс.

  • У оквиру омладинске размене „Пун кофер родне (не)равноправности” одржана обука писања чланака на Википедији — Данас, Зајечар онлајн, Радио Магнум, ЗА медиа, Тимок (страна 6 штампаног издања на дан 29.10.2022).

  • Џесика Вејд, физичарка из Лондона, написала је више од 1.500 биографија на Википедији о непознатим научницама — Оригинал магазин, Телеграф, Женски магазин, najzena.rs.

  • Блиц је направио кратак видео клип о Стивену Пруиту, уреднику Википедије на енглеском језику са највећим бројем измена.

Вести из света

  • ЦЕЕ конференција 2022 одржава је од 14. до 16. октобра, у Охриду. На конференцији је присуствовало преко 100 учесника и учесница из заједница из Средње и Источне Европе. У оквиру програма било је много тема у вези са сарадњом између заједница, али и интегрисање рада огранака у стратегију покрета. Представници Викимедије Србије били су Горана Гомирац и Марко Адам, а Ивана Маџаревић позвана је као предавач у оквиру програма. 

  • ЦЕЕ Хаб добио је своју координаторку, Барбару Клен, која ће бити задужена за комуникацију са огранцима и за пружање савета и помоћи, а у вези да бројним административним, али и програмским пословима. 

Желиш да волонтираш у нашој организацији?