Преузми месечник


Активности Викимедије Србије у новембру 2022. 

Замислите свет у коме свака особа на планети има слободан приступ целокупном људском знању. То је оно на чему ми радимо.

Образовни програм

  • Викимедија Србије и корисничка група Wikipedia & Education организују Еду Вики конференцију која ће бити одржана у Београду од 26. до 28. маја 2023. године. За конференцију је већ одобрен тражени грант, а сви заинтересовани за учествовање у комисији за додељивање стипендија и у програмској комисији могу да се пријаве до 7. децембра попуњавањем овог формулара. 

  • Друштво за језичке ресурсе и технологије ЈеРТех одржало је промоцију пројекта wikiELTeC, у четвртак, 17. новембра, од 16 до 21 час, на Рударско-геолошком факултету. Полазници радионице имали су прилику да упознају SrpELTeC кроз оквир Википодатака и упитног језика SPARQL, да науче начин уношења података о роману у Википодатке, поставе упите над базом знања и генеришу занимљиве динамичке визуелизације података и романа. Други део програма одвојен је за промоцију, приликом које су укратко били представљени главни резултати пројекта SrpELTeC из ког су проистекли мотиви и идеје за пројекат wikiELTeC, након чега је уследила демонстрација карактеристичних претрага и визуелизација.

  • Настављено је учествовање Викимедије Србије у програму менторства које организује корисничка група Wikipedia & Education.

  • Одржан је први акредитовани семинар за наставнике у новом циклусу акредитације. Семинар је одржан уживо у просторијама Института за модерно образовање у Београду. Семинару су присуствовали наставници из 8 различитих школа широм Србије.

  • Заказан је други акредитовани семинар Викимедије Србије који ће се одржати у децембру у школи „Олга Милошевић" у Смедеревској Паланци. Сарадња са овом школом је остварена захваљујући учеснику Еду Вики кампа 2022. године.

  • Настављена је сарадња са Географским факултетом у Београду. Сарадња је настављена у оквиру предмета Наутички туризам, а радионицу уређивања Википедије је прошло 28 студената. 

  • Остварена је сарадња са ЕТШ „Никола Тесла" у Београду у оквиру предмета Пословна комуникација. Радионицу о уређивању Википедије је прошло 16 учесника и ученица ове школе. Сарадња је остварена након акредитованог семинара који је одржан у Београду, а подрзумеваће одржавање још две радионице, у децембру 2022. и у јануару 2023. године.

  • Потврђен је наставак сарадње са Филолошким факултетом у Београду у оквиру предмета Преводне технологије. Ова сарадња подразумева коришћење аутоматског преводиоца на Википедији у циљу његовог тестирања и део је ширег истраживања о онлајн алатима за превођење текста.

  • Настављена је сарадња са Београдским центром за безбедносну политику. Викимедија Србије са овом организацијом има дугогодишњу сарадњу у оквиру које учесници пишу чланке на Википедији који су повезани са темама безбедности, сигурности и сл. 

  • Договорен је наставак сарадње са Деветом гимназијом у Београду у оквиру које ће ученици више различитих одељења проћи радионице о уређивању Википедије. Посебна важност ове сарадње се огледа у томе што је на предмету Примена рачунара у првој години ИТ смера Викитекст уврштен као посебна наставна јединица.

  • Остварена је сарадња са OШ Милица Милошевић" из Јагњила код Младеновца. Сарадња са овом школом је резултат акредитованог семинара који одржан у Београду у новембру 2022. 

  • Остварена је сарадња са ОШ Владислав Петковић Дис" из Београда. Ова сарадња је, такође, резултат акредитованог семинара који одржан у Београду у новембру 2022. 

  • Одобрена је тема Како се Википедија може користити на часовима математике и информатике? којом ће се Викимедија Србије представити на Државном семинару Друштва математичара Србије 2023. године.

О програму

ГЛАМ програм

  • Завршен је двомесечни пројекат Википедијанац стажиста у сарадњи са Факултетом драмских уметности Универзитета уметности у Београду и уз подршку Министарства културе и информисања Републике Србије. Током овог стажирања, написан је 71 нови чланак, допуњено 12 чланака и илустровано 30 чланака на Википедији на српском језику. На Викимедијину оставу је постављено 407 датотека, од којих је чак 5 књига. Одржана је радионица уређивања Википедије и Викимедијине оставе за четворо запослених Факултета.

  • Током новембра реализован је и пројекат Википедијанац стажиста у Народном музеју Зрењанина, који је такође подржан од стране Министарства културе и информисања Републике Србије. Током овог пројекта, написано је 28 чланака, 9 чланака је допуњено док је 20 чланака илустровано. На Викимедијину оставу су постављене 193 датотеке, од чега су две књиге. Одржана је и радионица уређивања Википедије и Викимедијине оставе за двоје запослених у Музеју.

О програму

Подршка заједници

  • Поводом Светског првенства у фудбалу, Викимедија Србије је организовала локално такмичење на Википедији у писању и допуњавању чланака на тему фудбала. Такмичење је почело 5. новембра и трајаће до 5. децембра, а сви заинтересовани се позивају да исто подрже и тако освоје вредне награде.

  • Изложба Вики воли споменике отворена је у суботу, 5. новембра у СКИП центру и том приликом представљено је 10 фотографија споменика културе, које ће наставити даље такмичење на светском нивоу. Петар Милошевић заузео је, по оценама жирија, треће и прво место са фотографијама Голубачке тврђаве и куле Генекс, док је друго место освојила фотографија црква Свете Тројице у Горњем Милановцу, ауторке Бранке Вучићевић Вучковић. 

  • Са заједном је подељен блог пост о одржаном Демо Дану у оквиру Wikimedia Accelerator UNLOCK програма

  • Tоком новембра је на Викицитату покренута кампања#SheSaid (Рекла је) која има за циљ побољшање видљивости значајних жена кроз креирање или допуну цитата чије су оне ауторке. Кампања је почела 25. новембра и трајаће до 20. децембра. 

  • У новембру је рађено и на организацији онлајн уређивачког маратона поводом Међународног дана особа са инвалидитетом који ће симболично почети 3. децембра, на Међународни дан особа са инвалидитетом, и трајати до 10. децембра. Током овог догађаја уредници и уреднице ће бити у прилици да пишу нове и допуњују постојеће чланке на теме које се односе на права особа са инвалидитетом, баријере са којима се оне сусрећу свакодневно, знамените личности и организације које се баве особама са инвалидитетом. У склопу маратона ће 2. децембра бити организована обука уређивања Википедије за представнике Форума младих са инвалидитетом

  • Викимедија Србије је у новембру припремала 28. ванредну седницу Скупштине, која ће се одржати у недељу, 4. децембра, од 17 часова у просторијама организације. 

  • Дан након тога, на истом месту, удружење ће прославити 17 година рада, током којих је радило на прикупљању и ослобађању знања кроз бројне сарадње са образовним институцијама и институцијама културе, али и кроз рад са појединцима и сличним невладиним организацијама. Прослава ће се одржати симболично на Дан волонтера, 5. децембра, од 18 часова, у просторијама организације (Кнеза Милоша 80/14).

О програму

Медији

  • Панчевка Николина Шепић остварила сјајан резултат на такмичењу „Вики чланци траже илустрацију" — 013инфо.

  • Радионица поводом Међународног дана особа са инвалидитетом — Ресурс центар.

  • Апатински црни пантер накратко и на Википедији, низ духовитих „мимова“ — Н1.

  • Због Матијине шале испао невиђени скандал у Слагалици — Еспресо.

Вести из света

  • У суботу, 26. новембра одржане су консултације са заједницом у вези са Повељом покрета. Повеља покрета је документ који треба да представи улоге и задужења широм покрета. Током консултација представници заједница подељени су у групе како би коментарисали документ, али и постављене вредности. Представница Викимедије Србије била је Ивана Маџаревић.

  • Састанак ВСН (Voluneteers Supporters Network) мреже одржан је 3. и 4. новембра, на ком је присуствовала представница Викимедије Србије, Ивана Мацаревић. Током састанка размењене су успешне приче, представљени су развој мреже и будући планови, а учесници су имали сесију на којој су разменили знања о разним алатима који се могу користити у активностима подршке заједници.

Желиш да волонтираш у нашој организацији?