Преузми месечник


Активности Викимедије Србије у јуну 2022. 

Замислите свет у коме свака особа на планети има слободан приступ целокупном људском знању. То је оно на чему ми радимо.

Образовни програм

  • Прихваћен је предлог за објављивање рада под називом “Promoting equity in access to open knowledge - an example of the Wikipedia educational program у оквиру књиге "Handbook of Research on Advancing Equity and Inclusion Through Educational Technology" у издању IGI Global.

  • Одржан је други ЕДУ састанак земаља средње и источне Европе, регионални састанак који представља иницијативу Задужбине Викимедија за повезивањем представника огранака и корисничких група који се баве образовним активностима. Слични састанци ће бити одржани и у будућности, а Викимедија Србије је добила улогу ко-организатора ових састанака у ЦЕЕ региону.

  • Завршене су пријаве за Еду Вики камп који се ове године одржава уживо, на Фрушкој гори од 25. до 28. јула.

  • Викимедија Србије је добила нову акредитацију семинара “Примена онлајн Вики алата у настави и учењу” од стране Завода за унапређивање образовања и васпитања. Семинар ће бити акредитован за наредне три школске године, 2022/23, 2023/24, 2024/25.

  • Реализоване су активности које се односе на прегледање семинарских радова из текућег полугодишта/семестра, рачунање метрика пројеката и планирање активности од септембра 2022. године.

О програму

ГЛАМ програм

  • Викимедија Србије је у оквиру представљања дарова из Краљевине Мароко за Музеј књига и путовања, присуствовала догађају у Удружењу за уметност, културу и међународну сарадњу “Адлигат”. Догађају су присуствовали представници Амбасаде Краљевине Мароко. Ове године, обележава се 65 година дипломатских односа Србије и Марока.

О програму

Подршка заједници

  • У оквиру Wikmedia UNLOCK Accelerator програма одабрано је седам пројеката који ће бити подржани и развијени у наредна четири месеца. 30. јуна и 1. јула одржан је kick-off догађај на ком су се сви тимови упознали како међусобно, тако и са програмом и активностима у наредном периоду. Прихваћени пројекти су: activist.org, Game of political participation, f[ai]r, Inclusio, macht.sprache, MOCI SPACE и P2P Wiki for indigenous wisdom and biodiversity.

  • Такмичење на Википедији у писању чланака о земљама Средње и Источне Европе, ЦЕЕ Пролеће, ове године донело нам је 509 чланака о разноразним темама, а организовано је у сарадњи Викимедије Србије и Викимедијанаца Републике Српске. Током два и по месеца, колико је такмичање трајало, унето је преко 13 милиона бајтова на Википедију на српском језику. Прво место освојио је корисник Јован 99, друго место заузео је Sadko, док ће трећу награду добити Strickerin.

  • Oве године пројекат „Вики Сениор“ биће представљен на научно-стручном скупу „Библионет“ у Чачку, који се организује од 8. до 10. септембра, а домаћин скупа је Градска библиотека „Владислав Петковић-Дис“ у Чачку. Пројекат ће бити представљен радом „Сребрни сурфери – Пројекти Библиотеке града Београда у области дигиталне писмености старијих лица“. 

  • Викимедија Србије је у сарадњи са Викимедијином заједницом Републике Српске, Центром за истраживање и развој друштва- ИДЕАС и UNHCR-ом, у периоду од 20. до 26. јуна, организовала уређивачки маратон поводом Светског дана избеглица. Маратон је био међународног карактера и имао је подршку  Викимедије Чешке као и заједница уредника Википедије из Северне Македоније, Грчке и Турске. Заједница уредника и уредница на Википедији на српском језику је пружила велики допринос овом догађају и 14 уредника и уредница је написало 67 чланака, док је један чланак допуњен. У склопу маратона је такође оранизована посета изложби UNHCR-a Шта су понели са собому Етнографском музеју у Београду. Више о резултатима маратона и пропратним активностима можете прочитати на нашем сајту.

О програму

Медији

  • Занимљивости: Викилајв 2022 - шеста конференција уредника и уредница Википедије — Нови Радио Сомбор.

  • Власотиначки гимназијалац најмлађи предавач на конференцији Википедије у Београду — ЈуГмедиа, Медија центар 016.

  • Међународни уређивачки маратон на Википедији поводом Светског дана избеглица — ТВ Прва (прилог у оквиру емисије 150 минута). 

  • Уређивачки маратон Википедије посвећен избеглицама - Политика (страна 7 штампаног издања на дан 20.06.2022).

  • У оквиру емисије „Дигиталне иконе” Радио Београда, Невена Рудинац из Викимедије Србије говорила је о уређивачком маратону поводом Светског дана избеглица — Радио Београд, РТС.

  • Руски суд казнио Википедију са 88.000 долара јер „шири дезинформације о рату” — 021.рс, Слободна Европа.

  • Хаос на Википедији: Мистериозна Кинескиња годинама фабриковала чланке из руске историје — Објектив.

Вести из света

  • У оквиру ЦЕЕ региона објављен је оглас за ЦЕЕ координатора чија ће се задужења фокусирати на бољу сарадњу и повезивање ЦЕЕ огранака у погледу реализације заједничких пројеката. Пријаве трају до 31. јула 2022.

  • Гугл се удружио са Задужбином Викимедија у циљу пружања најтачнијих и ажурираних информација на свом претраживачу. Гугл је иначе једна од првих компанија која је купила комерцијалну Wikimedia Enterprise услугу.

Желиш да волонтираш у нашој организацији?