Преузми месечник


Активности Викимедије Србије у јуну 2024. 

Замислите свет у коме свака особа на планети има слободан приступ целокупном људском знању. То је оно на чему ми радимо.

Образовни програм

  • Одржане су четири радионице у ОШ Јован Стерија Поповић у оквиру којих су ученици и ученице постављали текстова на Викикњиге. 

  • Викимедија Србије је учествовала на догађају 5to Encuentro WikiEducación, који организује Викимедија Мексика. Менаџер образовног програма је у онлајн формату одржао презентацију о Образовном програму Викимедије Србије. Цео догађај је био намењен наставницима и професорима који су заинтересовани за примену Википедије у настави у Мексику.

  • Завршене су пријаве за Еду Вики камп који се одржава у Бањи Ковиљачи од 22. до 25. јула.

  • Реализоване су активности које се односе на прегледање семинарских радова из текућег полугодишта/семестра, рачунање метрика пројеката и планирање активности од септембра 2024. године.

О програму

ГЛАМ програм

  • У оквиру пројекта Википедијанац стажиста који се реализује у сарадњи са Малим позориштем „Душко Радовић”, током прва два месеца написана су 54 чланка, 15 је допуњено, а 12 илустровано. На Викимедијину оставу је постављено 336 датотека, од којих су четири монографије. Стажирање је продужено на још један месец. Нова стажирања су у процесу планирања.

  • Рађено је на координацији 1Либ1Реф кампање и успостављању даљег стратешког плана, с обзиром на промену у члановима координационог тима.

  • Одржан је акредитовани семинар у оквиру пројекта Вики библиотекари, где је присуствовало 11 учесника.

О програму

Програм разноликости

  • Завршено је јубиларно десето такмичење ЦЕЕ пролеће које је трајало од 21. марта до 31. маја 2024. године. Ово такмичење је за циљ имало писање чланака о земљама Средње и Источне Европе. Такмичење је реализовано у сарадњи Викимедије Србије и Викимедијанаца Републике Српске. У оквиру такмичења је написано 566 нових чланака, док је 102 допуњено. Унето је невероватних 93.300.058 бајтова. Прво место је освојио уредник Sadko, друго место је заузео уредник Zlockolicki a треће место је освојила уредница Aleksandra Đuričić. Посебне награде у виду ваучера за књиге од 2.000 динара су добили уредници EmiliaITČA и Ранко Николић

  • Викимедија Србије се пети пут придружила глобалној кампањи #WikiForHumanRights која има за циљ повећање видљивости садржаја о људским правима а ове године је фокус стављен на одрживост животне средине. У оквиру кампање, на Википедији на српском језику је организован уређивачки маратон који је трајао од 27. маја до 2. јуна. На Википедији на српском језику је учествовало 8 уредника и уредница а написано је 20 нових чланака.

  • У Књажевцу, у просторијама Регионалног центра је дана 6. јуна представљен микрогрант Вики дигитализација људи, места и догађаја који су обележили Стару планину. Менаџерка програма разноликости Милена Миленковић је том приликом презентовала микрогрантове и годишње пројекте Викимедије Србије и како заинтересовани могу конкурисати на истим. Небојша Ратковић, менаџер образовног програма је присутне упознао са овим програмом Викимедије Србије као и са семинарима који су намењени просветним радницима.

  • Викимедија Србије и Викимедијина заједница Републике Српске је у сарадњи са Центром за истраживање и развој друштва - ИДЕАС по трећи пут организовала уређивачки маратон поводом Светског дана избеглица који је трајао од 20. до 27. јуна. Маратон је имао за циљ да подигне свест о избегличкој кризи и ксенофобији писањем чланака на Википедији. У оквиру маратона је била организована обука 21. марта у просторијама Српско-корејског информатичко приступног центра након чега су уредници и уреднице писали чланке. У маратону је учествовало 8 уредника и уредница а написано је укупно 19 чланака.

  • У јуну је рађено на организовању такмичења Вики чланци траже илустрацију (Wikipedia Pages Wanting Photos), годишњу акцију у којој Википедијанци на свим језичким верзијама додају фотографије у чланцима на Википедији, којима недостаје илустрација. Циљ је промовисање употребе дигиталних мултимедијалних датотека које су прикупљене током различитих фото такмичења и фото-тура које организује заједница Викимедије. Такмичење ће трајати од 1. јула до 31. августа а за највредније су обезбеђене међународне и локалне награде.

О програму

Медији

  • Николина део победничког тима Србије, унела највише референци на Википедији на српском - скоро 25.000 — Н1, Балкан ТВ.

  • Еду Вики камп 2024: Научите како да користите Википедију у образовању — Орадио, Стартуј

  • Шта све можете прочитати на Википедији: Национализам, ревизионизам и десничарење — Време (страна 32 штампаног издања на дан 06.06.2024. године).

  • Маратон поводом Светског дана избеглица — СКИП центар, Народне новине (страна 3 штампаног издања на дан 26.06.2024. године).

  • Техничка школа Књажевац прославља 93. рођендан (представљање пројекта „Вики дигитализација људи, места и догађаја који су мењали Стару планину”) — Књажевачке новине.

  • Вики конект: Годишња конференција Викимедијине заједнице Српске — Нови Радио Сомбор, Сомборске новине (страна 9 штампаног издања на дан 28.06.2024. године).

Вести из света

  • У оквиру Лец конект програма, одржане су две Клинике за учење. Први догађај је посвећен здрављу жена на Викимедијин пројектима, а други је био усмерен на проучавање случаја Викимедије Колумбије у образовном програму. Више датаља о одржаним догађајима можете погледати овде. Викимедија Србије ће бити представник региона Средње и Источне Европе у програму најмање до јуна 2025. године.

  • Коначна верзија Повеље покрета објављена је 10. јуна на Мети, а чланови и чланице заједнице који испуњавају критеријуме могу дати свој глас путем овог линка. То могу урадити до 9. јула, 23.59.

  • Објављени су детаљи у вези са рапидним грантовима и грантовима за генералну подршку Задужбине Викимедија.

Желиш да волонтираш у нашој организацији?