АКТИВНОСТИ ВИКИМЕДИЈЕ СРБИЈЕ У ЈУЛУ 2020.

Преузми месечник


Образовни програм


Одржан онлајн састанак Вики амбасадора на ком је дискутовано о појединачним активностима на образовним институцијама где представљају Викимедију Србије, као и осталим активностима повезаним са Образовним програмом.

Одржан је још један месечни састанак представника огранака и представника тима за образовање Задужбине Викимедија. Током састанка је било речи о глобалним и регионалним иницијативама огранака које се односе на образовни програм, али и о будућим плановима.

У одељку о Образовном програму на сајту Викимедије Србије је објављен списак питања и одговора који ће ученицима и студентима омогућити да брже нађу одговоре на недоумице и питања са којима се сусрећу током израде својих радова на Википедији. Списак је направљен у сарадњи са Вики амбасадорима.

Више о програму »



ГЛАМ програм

Започет је двомесечни пројекат Википедијанац стажиста у Удружењу за културу, уметност и међународну сарадњу Адлигат. До сада су написана и допуњена 42 чланка о самом Удружењу, али и значајним личностима које су имале велики утицај на развој културе и уметности, како у Србији и региону, тако и у целом свету. На Викимедијину оставу је до сада постављено 252 фотографије, од којих су многе искоришћене за илустрацију чланака.

У Народном музеју Топлице је успешно завршено двомесечно стажирање. Током стажирања је написано и допуњено 76 чланака, а постављене су чак 623 фотографије на Викимедијину оставу. Међу фотографијама се налазе збирке археологије, етнологије и нумизматике које је Народни музеј Топлице ослободио и тиме омогућио поглед у своје богате колекције.

Више о програму »


Подршка заједници 

Акција писања чланака поводом Европског дана Дунава је за седам дана резултирала са 88 написаних и допуњених чланака на Википедији на српском језику. Акција je била део међународне кампање у коју су се укључиле неке од земаља кроз које протиче Дунав или се налази на њиховим границама. На Википедији на српском трајала је од 29. јуна до 6. јула и била је отворена за све заинтересоване уреднике. 

Припремљен је нацрт стратегије Викимедије Србије за период 2021 - 2023. Нацрт је подељен заједници путем гугл документа и Википедије, како би чланови могли да дају коментаре и сугестије. Коментарисање је могуће до 15. августа.

Викимедија Србије је расписала конкурс за реализацију и финансирање волонтерских пројеката у домену образовања, сарадње са институцијама културе и волонтирања. Конкурс траје од 10. јула до 10. августа 2020. и отворен је за све појединце, представнике организација, институција културе и образовања.

Викимедија Србије је покренула акцију Вики чланци траже илустрацију (Wikipedia Pages Wanting Photos). То је годишња акција у којој википедијанци на свим језичким верзијама Википедије додају фотографије у чланцима на Википедији, којима недостаје илустрација. Циљ је промовисање употребе дигиталних мултимедијалних датотека које су прикупљене током различитих фото такмичења, фото-тура које организује заједница Викимедије, у чланцима на Википедији. Акција ће трајати од 15. јула до 31. августа.

Припремљен је шестомесечни извештај Викимедије Србије. Извештај је доступан на српском и енглеском језику.

Више о програму »


Вести из покрета

Arrow
  • Управни одбор Задужбине Викимедија одобрио је нови пројекат Abstract Wikipedia који ће обухватити нови начин генерисања основног енциклопедијског садржаја на вишејезичном плану и то користећи Википодатке. Овај приступ који има за циљ да олакша вишејезичну сарадњу на Викимедијиним пројектима, повећава одрживост, побољшава корисничко искуство и уводи иновације.
  • Задужбина Викимедија је покренула креирање новог заједничког кодекса понашања у оквиру Викимедијиног покрета. Тренутно је актуелна анкета путем које се може чути глас заједница, мањинских језика и индивидуалаца.

Accredited Online Colleges

Медији

Arrow
Accredited Online Colleges

Кнеза Милоша 80/14

info@vikimedija.org