Gledam TV emisiju koju vodi vrsni Urednik Milomir Marić "Srbija u borbi protiv nevidljivih neprijatelja" sa vrsnim gostima - herojima odbrane SRJ od 24. marta do 10.juna 1999. godine. Ova emisija označava primer za ugled, uzorak, obrazac u procesu "odabira" TV gostiju i poznavalaca struke/nauke. U vreme NATO bombardovanja ja sam preko noći prekomandovan iz visokoškolske i naučnoistraživačke ustanove Školskog centra ABHO u elitni Užički korpus, na dužnost Načelnika ABHO. U to vreme, sudbonosno za SRJ imao sam mnogo obaveza, obzirom da je ovo bila velika zona odgovornosti (Raška, Novi Pazar, Priboj, Prijepolje, Sjenica, Užice, Čačak, Požega, Ivanjica, Arilja, deo Kraljvevo,...), gde su u 78 dana padale brojna ubojna sredstva lansirana iz dalekomentnih raketa i avijacije, gde su razarana hemijska i druga postrojenja, gde je postojala mogućnost upotrebe municije sa osiromašenim uranom. Izašla je kasnije knjiga "Tragično proleće" gde su u slici i reči obelećeni mnogi događaji. Nažalost, u to vreme, više oficira ABHO visokog čina potpukovnik-pukovnik nije imalo konkretno zaduženje, organizovali su target utakmice, da bi danas i oni dobili vredna priznanja/spomenice. No, to terba da bude priča ponaosob, ovog puta dajemo priznanje braniocima našeg neba - Načelniku PVO, saradnicima i jedinici PVO, sa kojima sam bio svakodnevno na brojnim lokacijama u Zoni odgovornosti Užičkog korpusa. Čestitke svima koji su učestvovali znalački u ovoj TV emisiji, od srca. Rekao sam! Akademik SKAIN red.prof. dr Rade Biočanin, Pukovnik ABHO, naučni savetnik Evropskog defendologija centra, Ekspert za zaštitu životne sredine i eko-bezbednost  

нед, 10. јан 2021. у 20:14 Rade Biocanin <rb.biocanin@gmail.com> је написао/ла:
Srecna Nova 2021. godina!

сре, 23. дец 2020. у 19:10 Rade Biocanin <rb.biocanin@gmail.com> је написао/ла:
Po[tovana, 
ja sam dao predlog dve definicije: OTPAD i ZA{TITA ZIVOTNE  SREDINE i neynam dokle je to sve  stiglo. Inace, uradio sam nov Ekoloski pojmovnik gde ima novih definicija iz eko-problematike i neynam, kako da Vam dostavim u Beogradu. Prof. dr Rade Biocanin, e-mail> rb.biocanin@gmail.com ili mob. 063 71 29 064

сре, 23. дец 2020. у 14:44 Ivana Madžarević <ivana.madzarevic@vikimedija.org> је написао/ла:

АКТИВНОСТИ ВИКИМЕДИЈЕ СРБИЈЕ У ДЕЦЕМБРУ 2020.

Преузми месечник


Образовни програм


Реализоване су активности које се односе на прегледање семинарских радова из текућег полугодишта/семестра, рачунање метрика пројеката и планирање активности током 2021. године.

Вики амбасадор Ђорђе Илић је одржао радионицу студентима Педагошког факултета у Сомбору, Универзитета у Новом Саду. Радионица је одржана поводом Дана библотекара, а студенти и студенткиње ће писати чланак на било коју тему везану за библиотекарство.

Објављен је рад под називом “Wikipedia and Its Sister Projects as Important Elements of the Teaching and Learning Process – a Review of the Global Situation” који говори о примени Википедије и других Вики пројеката у Србији, Немачкој, Уједињеном Краљевству и у Пољској. Рад је објављен у часопису "Lodz Ethnic Studies".

Објављен је блог пост о пројекту који је реализован са Рударско-геолошким факултетом, а који се тиче аутоматизовања уноса Википодатака и интегрисање са другим веб ресурсима.

Више о програму »



ГЛАМ програм

Викимедија Србије је у сарадњи са Универзитетском библиотеком „Светозар Марковић” организовала уређивачки маратон поводом Дана библиотекара који је трајао од 14. до 20. децембра. Маратону је присуствовало 15 учесника, а написано је 40 нових чланака.

Уређивачки маратон Позоришна сцена на Википедији је трајао од 04. до 07. децембра и током ког је 8 учесника написало 20 нових чланака.

Током првог дела шестомесечног стажирања на Завичајном одељењу Библиотеке града Београда написано је 80 нових, а илустровано је 199 чланака. Дигитализоване су четири књиге, док је чак 611 датотека ослобођено.

Током децембра месеца је одржано стажирање у Културном центру Рекс на ком се радило на дигитализацији њихових бројних публикација које ће се наћи на Викимедијиној остави.

У другом делу стажирања у Удружењу за уметност, културу и међународну сарадњу Адлигат је написано 25 нових чланака, 21 је допуњен, док је 150 чланака илустровано. Ослобођене су 352 датотеке и дигитализована је једна књига.

Потписан је Меморандум о сарадњи са Музејом афричке уметности.

Више о програму »


Подршка заједници 

Уређивачки маратон поводом Међународног дана особа с инвалидитетом одржан је од 1. до 3. децембра. Маратон је био изузетно медијски пропраћен, а осам учесника је укупно написало 44 чланка.

Викимедија Србије је 3. децембра прославила 15 година постојања. Овом приликом волонтери су се дружили онлајн, путем Зум платформе. Током рођендана причали смо о томе шта смо урадили у 2020. години и како смо пребродили изазове, прогласили смо најуспешнији пројекат, а заједници су се обратили Мирослав Лоци, председник Удружења и Александра Поповић, добитница награде Бранислав Јовановић. Део дружења је био издвојен за онлајн игре.

Викимедија Србије одржала је прву онлајн седницу Скупштине, двадесет четврту по реду. Скупштина је путем Зум платформе одржана 6. децембра 2020. На овој седници, Скупштина је именовала Миљана Симоновића за члана Управног одбора у новом двогодишњем мандату. Донета је одлука о укидању Стручног одбора за академске институције и усвојен је нов Статут Викимедија Србије

Проглашени су победници такмичења на тему грађевина света. Такмичење је Википедији донело 133 написана и допуњена чланка. Победу је однела Љиљана Сундаћ, док су друго и треће место заузели Жана Гњатовић и Милена Миленковић. Посебне награде у виду књига додељене су корисницима Boja02 и Intermedichbo. 

Завршена је кампања #SheSaid која је трајала од 25. новембра до 20. децембра. Подухват је донео неочекивано добре резултате, укључивши 11 учесника који су допринели Викицитату са преко 160 цитата жена.

Више о програму »


Вести из покрета

Arrow
  • Викимедија Србије је учествовала Отвореним вратима кампање, које је организовала Задужбина Викимедија, представљајући стратегију #1Lib1Ref кампање уређивања референци за 2021 годину у региону Средње и Источне Европе

  • Викимедија Србије је у Сарадњи са Задужбином Викимедија и Викимедијом Пољске одржала Отворена врата #1Lib1RefCEE кампање представницима афилијација из региона Централне и Источне Европе.
Accredited Online Colleges

Медији

Arrow
  • 1. децембар — Поводом 15 година постојања Викимедија Србије, гости емисије Дигиталне иконе били су Мирослав Лоци и Ивана Маџаревић. — 15 година постојања Викимедије Србије — Urban BUG.

  • 2. децембар — Уређивачки маратон на Википедији поводом Међународног дана особа са инвалидитетом — Дневник (страна 6 штампаног издања).

  • 3. децембар — Горана Гомирац, гост емисије Корак ка науци Радио Београда 1, говорила је о 15. рођендану Викимедија Србије, али и о Википедији и другим пројектима.

  • 4. децембар — Телевизија Хепи је у оквиру јутарњег програма емитовала интервју са Иваном Маџаревић која је причала о начину функционисања Википедије, али и рођендану Викимедија Србије.

  • 10. децембар — 15 година Викимедије Србије: Друштвени активизам и унапређивање онлајн окружења — Просветни преглед (страна 17).

  • 15. децембар — Дан библиотекара Србије: Викимедијин уређивачки маратон — Ред.

  • 18. децембар — Гост Јутјуб емисије емисије #ЗнањеДаНеБагује била је Бојана Сатарић, чланица Управног одбора Викимедија Србије. У емисији је говорила о начину функционисања Википедије и акредитованом семинару за наставнике. 

Accredited Online Colleges

Кнеза Милоша 80/14

info@vikimedija.org


_______________________________________________
Wikimediasr-l mailing list
Wikimediasr-l@lists.wikimedia.org
https://lists.wikimedia.org/mailman/listinfo/wikimediasr-l