Преузми месечник


Активности Викимедије Србије у априлу 2022. 

Замислите свет у коме свака особа на планети има слободан приступ целокупном људском знању. То је оно на чему ми радимо.

Образовни програм

  • Одржана је још једна радионица ученицима ОШ „Јован Стерија Поповић” у Београду током којих су уносили текстове на Викикњиге, у оквиру пројекта којим координише наставница информатике и математике.

  • Одржан је још један месечни састанак представника огранака и представника тима за образовање Задужбине Викимедија. Током састанка је било речи о глобалним и регионалним иницијативама огранака које се односе на образовни програм, али и на будуће планове.

  • Одржана су два састанка са представницима Еду тима Задужбине Викимедија. Tоком једног је договорено одржавање још једног регионалног онлајн Еду ЦЕЕ састанка, док је је други послужио интервјуисању менаџера образовног програма у циљу прикупљања информација о употреби Википедије у образовним процесима са акцентом на високо образовање.

  • Представљен је Образовни програм Викимедије Србије и наше искуство у остваривању сарадњи са образовним институцијама на Africa Eduwiki Twitter Space.

О програму

ГЛАМ програм

  • Завршено је тромесечно стажирање у Задужбини Илије М. Коларца. Током овог пројекта, написано је 10 чланака, док је чак 105 чланака илустровано. На Викимедијину оставу је постављено 527 датотека, од којих су већински програми Коларчеве задужбине из међуратног периода, чиме нам је пружен јединствен увид у музичку и уметничку сцену региона.

  • Завршено је двомесечно стажирање у Српској академији наука и уметности. Током стажирања, написан је 21 нови чланак, док их је 25 допуњено. На Викимедијину оставу је постављено 80 датотека, међу којима се налазе аутобиографије у видео формату, библиографије чланова САНУ-а, као и бројне друге занимљивости. Ово је само почетни корак у заједничким активностима.

  • Одржана је пракса студената у оквиру пројекта Вики библиотекари.

О програму

Подршка заједници

  • Као део програма разноликости Викимедије Србије, у периоду од 1 до 8. априла организован је трећимеђународни уређивачки маратон поводом Светског дана Рома. Маратон је за тему имао идентитет, историју, културу и права Рома, а циљ нам је био да умножавањем садржаја о Ромима на Википедији и ширењем знања о њима допринесемо како промовисању ромске културне баштине, тако и смањивању предрасуда и дискриминације која према овој групацији постоји. 

  • Викимедија Србије се по трећи пут заредом прикључила глобалној кампањи #WikiForHumanRights. Кампања има за циљ повећање видљивости садржаја о људским правима, а ове године се фокусира на право на здраву и одрживу животну средину. У оквиру кампање на Википедији на српском језику  организован је уређивачки маратон о животној средини који је трајао од 19. до 25. априла. Током маратона 5 уредника је написало 19 чланака, а више о самој кампањи, али и маратону можете прочитати на нашем сајту

  • Отворена је регистрација за Викилајв конференцију 2022. Шесто локално окупање Википедијанаца одржаће се 28. и 29. маја, у Српско-корејском информатичко приступном центру (СКИП), у Београду, а сви заинтересовани уредници и уреднице Википедије, волонтери Викимедије, сарадници и партнери, позвани су да се придуже и тако увеличају догађај. Регистрација је отворена до 20. маја, 23:59, а програм је представљен на страни догађаја на Википедији.

  • У току је подношење пројеката у оквиру Wikimedia Accelerator UNLOCK. Сви заинтересовани могу поднети пројекте до 29. маја.


О програму

Медији

  • Пријаве за Викимедија „UNLOCK” акцелератор 2022 програм су сада отворене — Отворена наука, ЕТФ, Интернет огледало.

  • Допуњавање чланака о ромском идентитету — Дневник (страна 7 штампаног издања на дан 5. април).

  • У оквиру емисије „Романо Тхем” Радио Београда 1 поменут је уређивачки маратон поводом Светског дана Рома.

  • У Каменичком парку је 30. априла одржан фото-пикник у оквиру пројекта „Живи свет урбаних екосистема” који спроводи Научно-истраживачко друштво студената биологије и екологије „Јосиф Панчић” — Курир, Мондо, Еспресо

  • Руско регулаторно тело за јавне комуникације тражи да се са Википедије уклоне нетачне информације везане за ситуацију у Украјини — Танјуг, Блиц, Политика, Еспресо, Србија данас, Крстарица, Билтен.

Вести из света

  • У плану је да се ЦЕЕ конференција ове године одржи уживо на Охриду, од 14. до 16. октобра. Више детаља биће доступно на страни конференције на мети.

  • У току је позив за пријављивање кандидата за изборе у Одбор повереника ВМФ. Рок за подношење пријава је 9. мај у 23:59 по УТЦ времену (то је 10. мај, 01:59 у Србији). Више детаља доступно је на овом линку.

  • Викимедија Самит ће се одржати од 9. до 11. септембра, у Берлину. Пријаве се тренутно разматрају. Позивна листа са учесницима биће објављена у другој недељи маја.

Желиш да волонтираш у нашој организацији?