Обзиром да смо били само ја и Ђорђе, мислим да о овоме не треба писати на "Уживо".

Дакле, дошао је и тај дан. Коначно разговор у Народној библиотеци. Е сад, није баш био разговор са директором, али је био са Биљаном Косановић из одељења за научне информације, али смо за сада договорили отприлике следеће:

- 8-9 налога на систему КоБСОН за приступ научним публикацијама које обезбеђује НБС (ја и Ђорђе смо одмах добили 2 налога)
- разговарали смо о књижном фонду, публицистици итд. Обзиром да библиотека не ради, то не можемо практицирати. Међутим, кад проради (а биће до краја године), добићемо приступ и до научних фондова укључујући такве ствари као што је скенирана издања Политике и после 1941 године (пошто је оно пре тога јавно доступно). Ово ће нам омогућити да имамо истовремено десетине публикација на читању без враћања сваког дана.
- поменуте су и неке просторије које ће бити опремљене и рачунари који ће бити доступни. Поменута је и нека рачунарска учионица који они користе за своје потребе, али ако ми имамо неку идеју .... потом је поменута могућност одржавања семинара у њиховој сали, која би се могла искористити баш поводом неких јубилеја да и ми нешто мало испричамо. Ово су остале само набачене идеје.
- поменуо сам проблем референцирања старијих књига као извора. Постоји могућност да направимо проширење које ће омогућити да из Википедије постоји референца која ће на исти начин као ИСБН број бацати у библиотечку индексацију и која ће омогућити да се чак добије у којој библиотеци у Србији је та књига доступна и који јој је инвентарски број.
- имају гомилу старих књига скенираних и Гугл је нудио џаба скенирање за још око 17000 наслова, али су тражили да се одвезе у Даблин што ови наши не желе. То су све старе књиге и ја још нисам укапирао где можемо да их прегледавамо да видим има ли вајде од њих.
- имају гомилу старим мапа, цртежа, слика скенираних и то је доступно.
- Биљана је упознала Џимба и добро зна шта је то Криејтив комонс и она каже да су све старе ствари без заштите ауторских права и да се могу слободно користити. Међутим, кад сам је ја питао да ли на сајту народне библиотеке стоји назнака о ауторским правима или неке слободне лиценце која објашњава такво коришћење, одговор је гласио НЕ. Они то једноставно подразумевају, мада пажљиво воде рачуна о годинама и важењу права. Обећала ми је да можемо причати са њиховом правном службом око овога. Ја нисам најсигурнији шта да радимо поводом овога.

Ђорђе, шта сам изоставио?

---
Укратко, играћу се мало са КоБСОНом, али ми то није претерано корисно, јер референцирање литературе која је читљива популацији која се мери хиљадитим деловима промила равно рекламирању неслободног садржаја. Значи, користићу је за себе, што је баш себично. Оно са коришћењем посебних просторија је много примамљивије.


д