Преузми месечник


Активности Викимедије Србије у фебруару 2022. 

Замислите свет у коме свака особа на планети има слободан приступ целокупном људском знању. То је оно на чему ми радимо.

Образовни програм

  • Одржана је радионица ученицима ОШ „Јован Стерија Поповић” који учествују у пројекту „Вики јуниор књиге у настави шестог разреда”. Пројекат подразумева увођење новог начина писања чланака који је близак деци и прилагођен њиховом узрасту. 

  • Учествовали смо на састанку тима EWOC Community Specialist који је формирао Еду тим Задужбине, а у циљу јачања глобалних ЕДУ активности и повезивању огранака и корисничких група.

  • Одржан је још један месечни састанак представника огранака и представника тима за образовање Задужбине Викимедија. Током састанка је било речи о глобалним и регоналним иницијативама огранака које се односе на образовни програм, али и на будуће планове.

  • У сусрет Еду Вики недељи, Викимедија Србије је организовала уређивачки маратону писању нових и допуњавању постојећих чланака на Википедији на српском језику на теме из области образовања, личности, образовних институција и других повезаних тема. Маратон је трајао од 21. до 25. фебруара 2022. године и у том периоду је написано и допуњено укупно 30 чланака.

  • Потврђен је наставак и проширивање сарадње на Математичком факултету у Београду. Радионице ћемо студентима током марта држати у оквиру предмета Зететика и Историја и филозофија рачунарства.

  • Потврђен је наставак сарадње са Високом школом електротехнике и рачунарства у оквиру које ће током марта више од 250 студнета и студенткиња проћи радионицу уређивања Википедије.

О програму

ГЛАМ програм

  • Википедија на српском језику је, по други пут, најбоља у свету у #1Lib1Ref Кампањи уређивања референци! Иза Википедије на српском, на којој је унето 10.080 референци, следе Википедија на каталонском са унетих 1915 референци и Википедија на пољском са 1355 унетих референци. Прво место на глобалном нивоу је заузела уредница Николина Шепић, док је друго место заузела уредница Жана Гњатовић. У 2021. години су такође остварени запажени резултати и освојено је 1. место на глобалном нивоу, док је 2020. године заузето друго место.

  • Током првог месеца стажирања у Задужбини Илије М. Коларца, илустровано је 47 чланака, 2 чланка су написана. На Викимедијину оставу су постављене 264 датотеке, међу којима се налазе бројни програми Коларчеве Задужбине, помоћу којих можемо пратити 9 деценија њиховог постојања.

О програму

Подршка заједници

  • Викимедија Србије објавила је резултате конкурса за реализацију и финансирање волонтерских пројеката за 2022. годину. На конкурс је пристигло 20, а одобрено је 8 пројеката који су званично део годишњег плана Викимедије Србије. Детаљније о пројектима можете прочитати у оквиру блог поста.

  • Викимедија Србије је организовала тренинг за унапређивање комуникацијских вештина за заинтересоване чланове и чланице заједнице. Тренинг је обухватио успешну комуникацију кроз ТА концепте, емоционалну писменост у комуникацији, управљање конфликтима и конструктиван фидбек.

  • Википедија на српском језику 16. фебруара напунила је 19 година. Тим поводом Викимедија Србије је организовала прославу у четвртак, 17. фебруара. Током рођендана додељена је награда Википедијанцу године, као и учесницима кампање 1либ1реф која је и ове године забележила сјајне резултате. Како би дружење било употпуњено, припремљен је квиз за госте, као и за оне који су имали жељу да се прослави прикључе онлајн. 

  • Двадесет седма редовна седница Скупштине је одржана 20. фебруара 2022. године путем Зум платформе. Седници је присуствовало 10 редовних чланова. Филип Маљковић, Ђорђе Стакић, Бојана Сатарић и Мирослав Лоци су изабрани за чланове Управног одбора у новом двогодишњем мандату. За Потпредседницу Удружења је именована Бојана Сатарић.  Скупштина је на овој седници усвојила Извештај о раду Управног одбора, као и Финансијски извештај за 2021. годину. Детаљан записник можете погледати на сајту Удружења. ж

  • Викимедија Србије добила је нову чланицу канцеларије. Место менаџерке за пројекте разноликости заузела је Невена Рудинац. Невена је мастер психолошкиња истраживачица, дужи низ година се бави волонтирањем и била је чланица неколико студентских организација, а тренутно је активна чланица Тима за иницирање социјалног утицаја, у оквиру Европске федерације асоцијација студената психологије, који је  усмерен на сузбиљање стигме и дискриминације према осетљивим групма у друштву.  У оквиру ове позиције, Невена ће радити са маргинализованим група у циљу њиховог бољег представљања на Викимедијиним пројектима, али и стварања могућности да пројектима доприносе.

О програму

Медији

  • Википедија на српском прва по доприносу проверљивости података на Википедији — Танјуг, РТВ, Еуроњуз Србија, СРНА, Независне новине, Пословно јутро, Интернет огледало, gledaj.rs, Спутњик.

  • Гошћа емисије „Вести у 11” телевизије Танјуг, Горана Гомирац, говорила је о успеху заједнице Википедије на српском језику у оквиру међународне кампање „1либ1реф”.

  • Млада Николина из Панчева је најбоља уредница Википедије на свету — Телеграф, 013 инфо.

  • Жана Гњатовић, библиотекарка сомборске библиотеке, друга на свету — Нови Радио Сомбор.

  • Уредница Жана Гњатовић говорила је за Радио-телевизију Војводине о успеху „1либ1реф” кампање на Википедији на српском језику.

  • Часопис „Инфотека” објавио је чланак о пројекту „ELTeC” на Википодацима.

  • Часопис „Јеврејски преглед” је у новом броју писао о сарадњи Јеврејске дигиталне библиотеке и Викимедије Србије (стране 12-14).

  • У оквиру рубрике „Догодило се 16. фебруара” штампаног издања листа „Вести” помиње се стварање Википедије на српском језику 2003. године.

Вести из света

  • Приказани су резултати истраживања које је трајало од средине 2021. године у оквиру ЦЕЕ региона. Као резултат истраживања ради се на предлогу гранта код Задужбине за покретање пројекта подршке заједницама унутар ЦЕЕ региона, који ће бити објављен до 11. марта, те би свака подршка појединаца и афилијација била добродошла.

  • У фебурару је одржан стратешки састанак свих афилијација са темама Hubs+Dialogue, Movement Charter, Universal Code of Conduct+Enforcement Voting, Brand, International Women's Day+Gender Gap and WikiForHumanRights campaigns.

  • У оквиру овогодишње Wiki 4 Human Rights кампање тема ће бити животна средна као једно од људских права. У оквиру стране на мети доступни су догађаји који ће бити одржани широм света. Активности ће трајати до јуна 2022.

Желиш да волонтираш у нашој организацији?