Преузми месечник


Активности Викимедије Србије у новембру 2024. 

Замислите свет у коме свака особа на планети има слободан приступ целокупном људском знању. То је оно на чему ми радимо.

Образовни програм

  • Одржана је радионица на Филолошком факултету Универзитета у Београду у оквиру вишегодишње сарадње на предмету Инфомациона писменост. Студенти и студенткиње ће у оквиру овог предмета имати прилику да науче како да уређују Википедију објављујући текстове на различите теме.

  • Оставрена је сарадња са Факултетом савремених уметности Универзитета Привредна академија у оквиру које су студенти и студенткиње по први пут на овај начин имали прилику да се сусретну са концептом слободног знања и уређивања Вики пријеката. 

  • Одржане су две радионице на Економском факултету Универзитета у Београду студенткињама и студентима основних и мастер студија. Радионице су одржане у оквиру предмета Електронско пословање и Пословне информационе технологије.

  • Викимедија Србије је узела учешће на конференцији ЈуДиг - Јужнословенски језици у дигиталном окружењу која је одржана на Филолошком факултету Универзитета у Београду. Током конференције смо учесницима предтсавили на који начин Вики пројекти могу да помогну унапређењу језичких технологија.

  • Остварена је сарадња са ОШ „Вук Караџић” у Врању у оквиру које ће ученици и ученице у оквиру предмета Грађанско васпитање радити на изради чланака на Википедији.

  • Викимедија Србије ће имати прилику да учествује на Државном семинару Друштва математичара Србије 2025. године где ће представити начине на које Википедија може да буде примењена у настави.

О програму

ГЛАМ програм

  • У сарадњи са Народном библиотеком „Добрило Ненадић“ завршен је двомесечни пројекат Википедијанац стажиста. Фокус пројекта је био на дигитализацији садржаја, па је тако дигитализовано 465 датотека, међу којима се налазе књиге, часописи, програми културних манифестација и многе друге занимљивости. Написано је и 60 нових чланака на Википедији. 

  • У сарадњи са Јавном библиотеком „Бора Станковић” завршен је једномесечни пројекат Википедијанац стажиста, у ком је написано 25 нових чланака на Википедији, а на Викимедијину оставу је постављено 148 фотографија значајних личности, манифестација и Библиотеке. Планиран је наставак активности током 2025. године. 

  • Одржан је састанак ГЛАМ координатора из Европе и састанак ГЛАМ глобалних координатора. На састанцима је дискутовано о унапређењу ГЛАМ програма и потенцијалним активностима и сарадњама.

  • Започето је планирање сарадње и активности у сарадњи са Корисничком групом викимедијанаца Алжира и Филолошким факултетом Универзитета у Београду.

О програму

Програм разноликости

  • Викимедија Србије је у новембру покренула такмичење под називом У свету Флоре и Фауне. Такмичење траје од 4. новембра до 4. децембра. Ово такмичење има за циљ да обогати садржај Википедије на српском језику у областима које се тичу биљног и животињског света. Такмичење У свету Флоре и Фауне је јединствена прилика за све Википедијанце, биологе, ботаничаре, зоологе и љубитеље природе да својим знањем и ентузијазмом допринесу ширењу знања о биљкама и животињама на Википедији на српском језику.  Уредници и уреднице који остваре најбоље резултате биће награђени ваучерима за куповину технике. 

  • Викимедија Србије се и ове године придружила глобалној #SheSaid (Рекла је) кампањи. Ова акција ће на Викицитату на српском језику трајати од 20. новембра до 20. децембра. Кампања #SheSaid има за циљ већу видљивост жена, истичући важност овековечавања њихових значајних речи кроз креирање или допуну цитата чије су оне ауторке. Иницијатива Вики воли жене (енг. Wiki Loves Women) покренула је кампању #SheSaid како би садржај на Викицитату био избалансиран и како би се смањиле разлике у броју доступних цитата проминентних мушкараца и жена. 

  • У новембру се радило на припреми уређивачког маратона поводом Међународног дана особа са инвалидитетом. Маратон ће трајати од 3. до 10. децембра и подразумеваће и догађај који ће се одржати у среду 4. децембра, у просторијама Српско-корејског информатичко приступног центра, у оквиру Министарства државне управе и локалне самоуправе, у Добрињској улици бр. 11 од 10 часова. Догађај ће након отварања, започети обуком уређивања Википедије, након чега ће уследити уређивачки део. Сви заинтересовани могу да се пријаве попуњавањем формулара

  • Током новембра се радило на организацији прославе 19. рођендана Викимедије Србије. Годишњица рада организације биће обележена у среду, 4. децембра, у 18 часова, у просторијама Викимедије Србије. Осим славља и дружења, прогласићемо и најбољи пројекат, најбољи фото-пројекат и најбољи пројекат новајлије у 2024. години, чиме ћемо одати признање за изузетан рад и посвећеност наших волонтера и уредника. За оне који нису из Београда, а имају жељу да присуствују окупљању, обезбеђена су одређена средства за рефундирање путних трошкова. Заинтересовани могу да се пријаве за рефундацију путем формулара

О програму

Медији

Вести из света

  • Наредни кругови доделе грантова од стране Задужбине Викимедија биће организовани у следећим временским оквирима:

  • У оквиру Лец Конект програма, организована су два предавања. Прво предавање је било у сарадњи са Викимедијом Велике Британије о техникама побољшања увођења промена у Викимедијином покрету. Друго предавање је било о равноправности жена у Покрету. Регистрација програму је могућа попуњавањем упитника.

  • Објављено је новембарско издање месечника у оквиру ЦЕЕ хаба. Преглед активности афилијација и заједница из Средње и Источне Европе доступан је на мети.

Желиш да волонтираш у нашој организацији?