Поштована Надо, 

Хвала на интересовању и жељи да мало боље упознате Википедију на српском. Што се тиче релевантности, постоји критеријуми који се поштују и они су објашњени на страни Википедија:Значај. На овом линку постоје и посебне стране на којима је објашњен праг значаја за људе, музику, предузећа и сл. Смернице овог типа се дају новим уредницима, а нарочито у нашем Образовном програму где студенти пишу семинарске радове на Википедији. Они се унапред договарају са асистентима/професорима, а у сарадњи са нашим менаџером Образовног програма. Осим значаја, постоје бројна друга правила која су наведена у презентацијама и која се поштују на Википедији на српском.

Нажалост немамо свеж податак о односу броја уредника и уредница. Ово је теже прикупити, јер уредници могу анонимно уређивати и нису у обавези да остављају податке о себи. Свакако се трудимо да кроз наш Програм разноликости повећамо број жена на Википедији, као и садржај о њима.

Поздрав, 
Ивана Маџаревић  
извршна директоркаВикимедија Србије
p: 011 3348 468 m: 060 74 54 773 a: Кнеза Милоша 80/14, Београд

Замислите свет у коме свака особа на планети има слободан приступ целокупном људском знању. То је оно на чему ми радимо.


чет, 4. апр 2024. у 08:38 Nada Heller <mail@nadaheller.de> је написао/ла:

Postovana Gospodjo Madjarevic,

od 2014 godine sam aktivna u Wikipedia.de. Kao docent na fakultetu drzim seminare i pomazem studentima da pisu za Vikipediju. Wikipedia.rs ne poznajem. Interesuje me kakvi su Vasi kriterijumi relevantnosti (Relevantzkriterien). Mi stalno radimo na njima, dopunjavamo, menjamo.  Svako ko hoce da napise clanak za Vikipediju, mora prvo da da kratko obrazlozenje na Platformi "Relevanz". 

Volela bih da znam kriterijume po kojima se odlucuje da se o nekome ili necemu pise, ili ne.

Jos jedno pitanje:

Za nemacku Vikipediju pisu vecinom muskarci. Oko 89% su autori. 

Kako je u srpskoj Vikipediji?

Hvala Vam vec unapred.

S postovanjem

Nada Heller, Stuttgart


Am 2024-04-03 12:10, schrieb Ivana Madžarević:

Преузми месечник

 

Активности Викимедије Србије у марту 2024. 

Замислите свет у коме свака особа на планети има слободан приступ целокупном људском знању. То је оно на чему ми радимо.

Образовни програм

  • Остварена је сарадња са Шумарским Факултетом Универзитета у Београду у оквиру које је одржана радионица за заинтересоване студенте и студенткиње овог Факултета. Они ће писати чланке на Википедији на тему пејзажа и пејзажне архитектуре. 

  • Поново је покренута сарадња са Установом културе Божидарац у оквиру које се ради на осмишљавању радионица на пројекту Вики-сениор, уз подршку Градске библиотеке Београда. 

  • Обновљена је сарадња са Факултетом за стране језике Алфа БК Универзитета у Београду у оквиру које ће студенти и студенткиње вежбати превођење чланака са Википедије на енглеском на Википедију на српском у оквиру предмета Савремени енглески језик, Пословни енглески језик и Америчка књижевност. У пројекат ће бити укључени студенти и студенткиње прве и четврте године.

  • Остварена је сарадња са Институтом Сервантес у Београду у оквиру које су студенти и студенткиње Катедре за иберисјке студије Филолошког факултета у Београду писали чланке на Википедији на српском на тему шпанске културе и језика. У радионици су учествовали и волонтери и волонтерке Викимедије Србије.

  • Одржане су две радионице на Катедри за кинески језик Филолошког факултета Универзитета у Београду. Студенти и студенткиње ће радити на превођењу чланака са Википедије на кинеском на Википедију на српском као вид вежбе у оквиру редовног програма.

  • Одржан је акредитовани семинар наставницима и професорима ОШ Иво Лола Рибар" из Великог Градишта. Учесници су се по први пут сусрели са уређивањем Википедије, што је изазвало велико интересовање за примену Вики пројеката у настави.

  • Остварена је сарадња са Педагошким друштвом Србије у оквиру које ће волонтерима и волонтеркама, као и запосленима у Педагошком друштву Србије бити одржана радионица уређивања Википедије на тему писања биографија о знаменитим педагозима и психилозима.

  • Одржана је радионица уређивања Википедије ученицима ОШ Бранко Радичевић" у Београду у оквиру предмета енглески језик. Ученици и ученице седмог и осмог рада ће радити на превођењу чланака са Википедије на енглеском на Википедију на српском.

  • Остварена је сарадња са основном школом у Крупњу ради одржавања акредитованог семинара за наставнике. Семинар ће бити одржан до краја полугодишта. 

  • Започет је програм праксе у сарадњи са Филозофским факултетом Универзитета у Нишу у оквиру ког ће студент овог Факултета бити ангажован на пословима превођења.

  • Остварена је сарадња са Гимназијом у Шапцу у оквиру које је одржана радионица ученицима и ученицама ове школе. Радионица је одржана у оквиру предмета Информатика, а учесници ће радити на прављењу радног материјала из овог предмета који ће поставити на Вики књиге у виду приручника.

  • Обновљена је сарадња са Железничком техничком школом из Београда у оквиру предмета енглески језик. У плану је одржавање радионице уређивања Вики података до краја полугодишта у којој ће учествовати ученици и ученице нижих разреда.

  • Одржано је пет радионица студентима и студенткињама Академије техничко-уметничких струковних студија Одсека Високе школа електротехнике и рачунарства у Београду. Радионице су одржане у оквиру предмета Анализа друштвених мрежа и наставиће се током априла.

  • Одржане су четири радионице ученицима и ученицима Техничке школе у Књажевцу. Они су током радионица имали прилику да науче како се уређује Википедија, а текстове ће постзављати до краја полугодишта.

  • Договорено је одржавање акредитованог семинара наставницима и учитељима ОШ „Бранко Радичевић" у Београду у првој недељи априла.

  • Договорено је одржавање акредитованог семинара наставницима и професорима Гимназије у Шапцу у другој половини априла.

О програму
 

ГЛАМ програм

  • Током марта је рађено на остваривању нових сарадњи и обнављању постојећих, контактирању институција културе и организовању састанака ради повећања видљивости Вики пројеката и Викимедије Србије у институцијама културе.

  • Организовани су састанци са глобалним #1Либ1Реф координаторима ради даље организације и унапређења кампање, као и организације догађаја за локалне и регионалне координаторе, али и учеснике кампање. 

  • У сарадњи са ГЛАМ координаторима афилијација Европе и Задужбине Викимедија, рађено је на плану за унапређење ГЛАМ програма на глобалном нивоу. 

  • Аплицирано је на конкурс Центра европске баштине. Резултати конкурса ће бити објављени током априла.

     

О програму
 

Програм разноликости

  • У марту је организован уређивачки маратон поводом Међународног дана жена у оквиру Викигеп кампање, који је трајао од 7. до 15. марта, написано је 47 чланака о женама. Маратон је организован уз сарадњу Викимедијине заједнице Републике Српске, Аутономним женским центром, FemPlatz-ом, Центром за женске студије и BeFem-ом. 

  • У марту су објављени резултати конкурса за доделу микрогрантова. На конкурс је пристигло 17 предлога од којих је 6 прихваћено и биће реализовани до краја ове године. Више информација о прихваћеним предлозима се могу наћи на нашем блогу

  • Викимедија Србије и ове године у сарадњи са Викимедијином заједницом Републике Српске организује такмичење у писању чланака ЦЕЕ пролеће које је почело 21. марта а завршава се 31. маја. Уредници и уреднице ће моћи да пишу или допуњују чланке о земљама Средње и Источне Европе

  • Током марта се радило на организацији уређивачког маратона поводом Светског дана Рома који ће трајати од 1. до 15. априла. Сви заинтересовани ће моћи да пишу о култури, језику, наслеђу и историју Рома на Википедији. Ове године ће уредници и уреднице моћи да пишу и цитате знаменитих Рома на Викицитатима.

  • Марта је отворен позив за доделу стипендија за конференцију Викилајв која ће се одржати 18. и 19. маја у СКИП центру у Београду. Циљ конференције је јачање веза између уредника Википедије на српском тако и Викимедијанаца, размена искуства и осмишљавање нових пројеката. Рок за пријаве је 15. април.

О програму
 

Медији

  • Отворен је позив за доделу стипендија за Викилајв 2024 — Youth.rs, Омладинске новине.

  • У оквиру јутарњег програма РТС-а, 19. марта је емитован прилог са обуке уређивања Википедије у Техничкој школи у Књажевцу.

  • Прва радионица „Вики сениор" програма 7. марта — 025.rs, 025info.rs.

  • Wikimedia.org — ITnetwork.

  • Гост подкаста „Појачало", Горан Миловановић, говорио је између осталог и о Википодацима (Wikidata). 

  • Википедија одустаје од неких извора због АИ скандала — PC Press.

  • Википедија пред блокирање у Русији — Бизнис, Б92, Уна.

  • Алан Мекмастерс: Како је раскринкана обмана о изумитељу тостера на Википедији — Би-Би-Си на српском, Б92, Данас, Јужне вести, Бум 93, 021.

Вести из света

  • Нацрт Повеље покрета је објављен на мети и тренутно су у току преглед и коментарисање од стране глобалне заједнице. Повељу могу коментарисати сви заинтересовани чланови заједнице до 30. априла. 

  • У оквиру Лец конект програма је рађено на повећању аутрича ка заједницама из региона Средње и Источне Европе, али и на организацији будућих предавања и радионица. 

  • Позив за подношење сесија у оквиру Викиманије је продужен. Сви заинтересовани учесници могу поднети своје идеје до 10. априла.

  • Отворен је позив за подношење сесија у оквиру ЦЕЕ конференције. Сви заинтересовани учесници могу поднети своје идеје до 31. маја.

Желиш да волонтираш у нашој организацији?

 
Постани члан

Контакт

Електронска пошта: info@vikimedija.org

 

Адреса

Кнеза Милоша 80/14, Београд

Fb Inst Yt
 

_______________________________________________
Wikimediasr-l mailing list -- wikimediasr-l@lists.wikimedia.org
To unsubscribe send an email to wikimediasr-l-leave@lists.wikimedia.org


_______________________________________________
Wikimediasr-l mailing list -- wikimediasr-l@lists.wikimedia.org
To unsubscribe send an email to wikimediasr-l-leave@lists.wikimedia.org