Поштовани господине Биочанин,

Можете ли нам прецизније рећи коме сте дали? Чланци Отпад и Животна средина постоје. У случају да сте сами уређивали, можете се врло лако улоговати тако што у горњем десном углу кликнете на Пријави ме.

У случају да немате налог, исти можете направити када кликнете на Отвори налог такође у горњем десном углу. Помоћ око уређивања можете наћи у нашим брошурама или видео туторијалима.

Срдачно, 
Ивана Маџаревић  
менаџер пројеката и заједницеВикимедија Србије
p: 011 3348 468 m: 060 74 54 773 a: Кнеза Милоша 80/14, Београд

Замислите свет у коме свака особа на планети има слободан приступ целокупном људском знању. То је оно на чему ми радимо.


уто, 6. апр 2021. у 15:20 Rade Biocanin <rb.biocanin@gmail.com> је написао/ла:
Postovana, 
ja sam dao neke definicije ya  Wikipediu, kao npr. sta je Otpad, Života sredina, ali  nista nije objavljeno. Imam jos novih  pojmovnih definicija, kako da se ulogujem?
Prof. dr Rade Biocanin

уто, 6. апр 2021. у 11:10 Ivana Madžarević <ivana.madzarevic@vikimedija.org> је написао/ла:

АКТИВНОСТИ ВИКИМЕДИЈЕ СРБИЈЕ У МАРТУ 2021.

Преузми месечник


Образовни програм


Одржано је 12 радионица студентима Високе школе електротехнике и рачунарства у Београду. Радионице су одржане у оквиру предмета Анализа друштвених мрежа, а помоћ при одржавању радионица је пружио Ђорђе Илић, Вики амбасадор на Филолошком факултету у Београду.

Одржана су два акредитована семинара за наставнике у сарадњи са Институтом за модерно образовање. Семинари су одржани онлајн, а након њих је договорена реализација пројекта Википедија у школама у две основне школе.

Одржана је последња радионица ученицима у ОШ Јован Стерија Поповић у овом семестру. Након прегледаних члананка које су писали ученици, чланци ће бити пребачени у главни именски простор на Википедији.

Одржане су две радионице учесницима Девете гимназије. Ученици су радионицу слушали онлајн у оквиру информатике, а чланке ће писати користећи вики синтаксу.

Више о програму »



ГЛАМ програм

Успешно је завршено прво шестомесечно стажирање у сарадњи са Библиотеком града Београда. Током овог стажирања, на Википедији написано је 126 нових чланака, допуњено 26, а илустровано 278. На Викимедијину оставу је постављена укупно 1.001 датотека, од којих је 875 фотографија, 120 часописа и 6 књига.

Завршено је једномесечно стажирање у сарадњи са Јеврејском дигиталном библиотеком чиме је направљен почетни корак у заједничким активностима. Током стажирања су написана 32 нова чланка, 8 је допуњено, а 5 илустровано, док је на Викимедијину оставу постављено 60 датотека, од којих је 6 књига. У сарадњи са Јеврејском дигиталном библиотеком се ради на припреми уређивачког маратона који ће трајати од 3. до 9. маја.

Више о програму »


Подршка заједници 

Викимедија Србије је током фебруара и марта спровела конкурс за реализацију и финансирање волонтерских пројеката у домену образовања, сарадње са институцијама културе и волонтирања. Конкурс је био посвећен пројектима мањег обима за које постоји могућност раста у дугорочне и одрживе пројекте. Сви заинтересовани појединци, представници организација, институција културе и образовања имали су могућност да поднесу идеје од 20. јануара до 1. марта 2021. године. Шест пројеката је прихваћено и биће реализовано током године.

Акција писања чланака о храни завршена је 21. марта, а током ње је написано и допуњено 107 чланака о јелима и зачинима из многих земаља. Циљ акције био је повећања садржаја о разној храни коју можемо користити као оброк, али и као препознатљиви симбол културе и земље у којој живимо. У акцији је учествовало 17 учесника, од којих је 11 написало пет или више чланака и тако заслужило споменицу.

Викигеп кампања која је ове године на Википедији на српском одржана од 1. до 8. марта, оборила је рекорд у погледу броја креираних биографија жена - чак 113 чланака. Кампања је обухватала уређивачки маратон поводом Међународног дана жена који је био саставни део глобалне акције која има за циљ смањење јаза у погледу садржаја о женама на Википедији. У Србији су је четврти пут заредом организовале Викимедија Србије и Амбасада Шведске.

ЦЕЕ Пролеће је међународно такмичење на Википедији организују Викимедијини огранци и заједнице из земаља Средње и Источне Европе. Почело је симболично 21. марта, а траје до 31. маја. Учесници који остваре најбоље резултате и заузму прва три места биће награђени ваучерима за куповину технике у износима од 20, 10 и 5 хиљада динара. Посебне награде у виду ваучера за куповину књига биће уручене најбољем новајлији и уреднику/ци који/а напише чланак са највише референци.

Званични извештај Викимедије Србије за 2020. је постављен и налази се на мети.

Више о програму »


Вести из покрета

Arrow
  • На једном од састанака ЦЕЕ хаба (CEE Hub) детаљније је разматрана опција запошљавања особе која ће бити задужена за боље умрежавање и сарадњу у Средњој и Источној Европи.

  • Будући да Кетрин Мар одлази са позиције извршеног директора Задужбине Викимедија, заједница жели да искаже захвалност за сав рад који је уложила током ових година састављањем групне видео поруке захвалности. Сви који су заинтересовани да се прикључе, свој кратак снимак могу послати овде до 12. априла.

Accredited Online Colleges

Медији

Arrow

  • Пунолетство Википедије на српском — Просветни преглед (страна 16).

  • Викигеп кампања Викимедије: Покажимо утицај жена — Просветни преглед (страна 17).

  • Уређивачки маратон на Википедији поводом Међународног дана жена - Политика (страна 7 штампаног издања за 1. март).

  • Ивана Маџаревић је у емисији „150 минута” (20:40) телевизије Прва говорила о уређивачком маратону поводом Међународног дана Жена.

  • Викигеп маратон за већи број женских биографија на Википедији — Радио Слободна Европа, Јавни сервис.

  • Најава јутарњег програма за Србију Радија Слободна Европа: Чућете и људе из Србије који су учествовали у маратону за писање биографија жена на Википедији.

  • Гошће подкаста КЦ ЉУБ, Ивана Маџаревић и Горана Гомирац, говориле су о Википедији и активностима Викимедије Србије.

  • У оквиру чланка „Култура и корона: Уметници о кризи”, Невена Поповић је поменула да је током септембра и октобра УЛУС учествовао у Викимедијином пројекту и дигитализовао стотинак каталога са традиционалне Јесење и Пролећне изложбе од 1928. до 2000, како би најширој популацији приближио информације о најстаријим ликовним манифестацијама у Србији.

  • Гобељић има невероватан профил на Википедији — Телеграф.

  • О дешавањима на Википедији на хрватском језику — Портал Новости, Аутономија, Курир.

  • Задужбина Викимедија покреће плаћену услугу намењену компанијама које се ослањају на податке са Википедије — advertiser-serbia.com, Објектив, Дневно, Србија Данас, PC Press, mobilni.info.
Accredited Online Colleges

Кнеза Милоша 80/14

info@vikimedija.org


_______________________________________________
Wikimediasr-l mailing list
Wikimediasr-l@lists.wikimedia.org
https://lists.wikimedia.org/mailman/listinfo/wikimediasr-l
_______________________________________________
Wikimediasr-l mailing list
Wikimediasr-l@lists.wikimedia.org
https://lists.wikimedia.org/mailman/listinfo/wikimediasr-l