Избегличка криза и права избеглица поново у фокусу на Википедији на српском језику



Београд, 16. јун — Викимедија Србије у сарадњи са Центром за истраживање и развој друштва- ИДЕАС по други пут организује уређивачки маратон поводом Светског дана избеглица. Маратон ће симболично почети 20. јуна, на Светски дан избеглица, а уредници и уреднице ће моћи да пишу и допуњавају чланке на Википедији на српском језику до 30. јуна. 


Избегличка криза, која је резултат ратова и сукоба на Блиском истоку, у Азији, Африци и Европи, актуелна је већ дужи низ година. Милиони и милиони људи били су, или су и даље принуђени да напусте своје домове и крену на пут ка непознатом. Према подацима UNICEF-a, само је кроз Србију од 2015. године до данас прошло више од милион избеглица и миграната, од којих је између четвртине и трећине било деца. Избеглице се на свом путу не сусрећу само са предрасудама и дискриминацијом, већ и са различитим видовима насиља које има најдрастичније последице управо на најугроженије, а то су жене и деца. Циљ нам је да кроз овај маратон, ослањајући се на доступност и видљивост Википедије, допринесемо ширењу слободног знања о избегличкој кризи и различитим изазовима и проблемима са којима се избеглице сусрећу.


Уређивачки маратон ће бити усмерен на теме које се односе на избегличке кризе у различитим државама, права избеглица, филмове и књиге које говоре о овом феномену и др. Ширењем слободног знања о овим темама желимо да дамо свој допринос смањењу социјалне дистанце према избеглицама, као и сузбијању ксенофобије и дискриминације која према њима постоји. 

Уређивачки маратон поводом Светског дана избеглица је међународног карактера и има подршку заједница уредника и уредница на Википедијама на македонском, грчком, турском, мађарском, босанском и хрватском језику.


Молимо Вас да медијски подржите овај догађај.


Ивана Маџаревић  
извршна директоркаВикимедија Србије
p: 011 3348 468 m: 060 74 54 773 a: Кнеза Милоша 80/14, Београд

Замислите свет у коме свака особа на планети има слободан приступ целокупном људском знању. То је оно на чему ми радимо.