Петнаест година примене Образовног програма Википедије у Србији


Београд, 9.11.2020. године - Викимедија Србије ове године обележава 15 година од покретања Образовног програма Википедије у Србији. Википедију је у настави до сада применило више од 70 школа и факултета у Србији. Србија је била прва земља у којој је започета пракса увођења Википедије у школско и академско окружење, док се овај пројекат данас реализује широм света. Само током прошле школске године у пројектима Образовног програма учествовало је више од 1.000 ученика и студената широм Србије. У сусрет обележавању овог јубилеја, Викимедија Србије организује онлајн акцију уређивања чланака поводом Међународног дана студената, која ће трајати од 15. до 22. новембра.



Образовни програм Викимедије Србије намењен је свим образовно-научним институцијама у земљи и има за циљ ширење слободног и свима доступног знања, као и подизање свести о његовом значају. Основна визија је да се Википедија и њој сродни Вики пројекти популаризују и обогаћују новим садржајем, у академском окружењу. Програм је сачињен од низа пројеката који су прилагођени различитим циљним групама, а који се спроводе кроз обуке, семинаре, уређивачке маратоне и слично. 


Програм се у Србији реализује од 2005. године, а његово прво помињање је било на семинару Катедре за рачунарство и информатику Математичког факултета. Основни циљ пројекта је увести Википедију у образовни систем Србије путем писања реферата и семинарских радова на задате теме из одређеног наставног или факултетског предмета. То подразумева упознавање ученика и студената са Википедијом и концептом слободног знања, креирање семинарских радова који ће бити видљиви, слободни и свима доступни, али и подстицање професора за коришћење модерног приступа у настави. Поред тога, Викимедија Србије реализује и програм стручног усавршавања наставника, који је акредитован код Завода за унапређивање образовања и васпитања.


Викимедија Србије је невладино, нестраначко и непрофитно удружење, чији су циљеви промоција и подржавање стварања, сакупљања и умножавања слободног садржаја на српском језику искључиво на непрофитан начин, као и идеје да сви људи имају једнак приступ знању и образовању. Удружење је регистровано у Србији и делује као једини званични огранак Викимедије у Србији.


Молимо Вас да медијски подржите овај јубилеј. За све додатне информације контактирајте Небојшу Ратковића, менаџера Образовног програма, путем електронске поште (nebojsa.ratkovic@vikimedija.org) или броја телефона (060/74-54-771).



Ивана Маџаревић  
менаџер пројеката и заједницеВикимедија Србије
p: 011 3348 468 m: 060 74 54 773 a: Кнеза Милоша 80/14, Београд

Замислите свет у коме свака особа на планети има слободан приступ целокупном људском знању. То је оно на чему ми радимо.