Википедија на српском језику слави 20 година постојања


Београд, 20. фебруар 2023 — Википедија на српском језику прославља јубилеј. Две деценије постојања пројекта, волонтерског рада и времена, многобројних чланака и слободног садржаја, биће обележене прославом у Српско-корејском информатичко приступном (СКИП) центру. Рођендан се организује у среду, 22. фебруара, од 18 часова. 


Википедија је, као пројекат и идеја, покренута 2001, када је настала енглеска верзија. Две године након тога, креирана је Википедија на српском и то 16. фебруара. Будући да се ради о волонтерском пројекту који је тада био пионирски, велику захвалност треба одати добровољцима, попут Николи Смоленском, који је довршио превод главне стране, након што је исту направио анонимни корисник из Немачке. Први чланак на Википедији на српском био је GNU FDL, који је написао Филип Брчић, 26. јуна. Чланци су на почетку били писани само ћирилицом, а од 3. марта 2006. године је уведен софтвер који је пресловљавао текст са ћирилице на латиницу и обрнуто, па је и латинично писмо постало равноправно. Осим што се уређује у коду, интергисан је и Визуелни уређивач, који чини рад на Википедији интуитивнијим и лакшим. За новајлије је осмишљен програм менторства преко ког могу добити савете од искусних уредника и уредница по питању правила, структуре чланака, референцирања и решавања недоумица. 


Википедија на српском данас броји преко 670 хиљада чланака, тренутно заузима 21. место од свих језичких верзија Википедија, има преко 320 хиљада регистованих корисника, а месечно око 850 њих направи најмање 5 измена у оквиру чланака. Најпосећенији чланци у јануару били су Свети Сава, Убице мог оца (6. сезона), Вера Пешић, Кљун (ТВ серија) и Богојављење. Такође, само у јануару 2023, имала је укупно преко 65 милиона прегледа. 


Прослави ће присуствовати уредници и уреднице Википедије, партнери и сарадници Викимедије Србије, као и бројни волонтери укључени у актуелне пројекте. 


Овим путем вас позивамо да медијски подржите догађај.



Ивана Маџаревић  
извршна директоркаВикимедија Србије
p: 011 3348 468 m: 060 74 54 773 a: Кнеза Милоша 80/14, Београд

Замислите свет у коме свака особа на планети има слободан приступ целокупном људском знању. То је оно на чему ми радимо.