Прослава 18 година Википедије на српском језику


Београд, 11. фебруар 2021 — Википедија на српском језику 16. фебруара постаје пунолетна. Тим поводом Викимедија Србије организује прославу у среду, 17. фебруара од 18 часова. Прослава ће се одржати путем Зум платформе.


Википедија на српском језику је по броју чланака највећа јужнословенска Википедија, а на листи свих Википедија тренутно заузима 21. место. У 2020. години имала је 619 милиона прегледа и 422 хиљаде измена. Уредници и уреднице Википедије на српском су само током прошле године направили 24 хиљаде чланака. Најпосећенији чланци били су Игра судбине, Србија, Јужни ветар, а следе их Лантан и Списак крсних слава. 


Википедија на српском данас има 642.667 чланака, а први чланак (GNU FDL) направио је 2003. године Филип Брчић.  Чланци су на почетку били писани само ћирилицом, а од 2006. године је уведен софтвер који је пресловљавао текст са ћирилице на латиницу и обрнуто, па је и латинично писмо постало равноправно. Од самих почетака до данас уведено је много новина како би корисницима рад био олакшан. У 2020. уведен је програм менторства, направљен је нови стилски приручник, а освежен је и дизајн Трга. Међутим, највећа предност Википедије и даље остаје отвореност и доступност знања које пружа.


Прослава


У оквиру овог славља биће представљене најзначајније статистике са Википедије на српском, техничке новине, али и акције, маратони и такмичења која су у плану, а која значајно обогаћују пројекат.


О Викимедији Србије


Викимедија Србије је волонтерска организација чији су циљеви промоција и подржавање стварања, сакупљања и умножавања слободног садржаја на српском језику искључиво на непрофитан начин, као и идеје да сви људи имају једнак приступ знању и образовању. Кроз своје пројекте промовише рад на Википедији и другим Вики пројектима.


Молимо вас да догађај медијски подржите.



Ивана Маџаревић  
менаџер пројеката и заједницеВикимедија Србије
p: 011 3348 468 m: 060 74 54 773 a: Кнеза Милоша 80/14, Београд

Замислите свет у коме свака особа на планети има слободан приступ целокупном људском знању. То је оно на чему ми радимо.