Zdravím.

S istým oneskorením (keď sa človek sťahuje 3 krát za týždeň a spoluorganizuje medzinárodné stretnutie tak býva času pomenej) by som vás rád informoval o priebehu 1. slovenskej WikiKonferencie.

Oficiálna stránka s odkazmi na prezentácie: http://wikimedia.sk/WikiKonferencia_2015

Wikikonferencia bola od začiatku v časovej tiesni - rozhodnutie o jej organizovaní padlo 3 mesiace pre konferenciou samotnou. Vzhľadom na zaneprázdnenosť hlavného organizátora (mňa) a menšiu podporu z členskej základne sa tieseň ešte zväčšila. Našťastie bola konferencia organizovaná ako sekcia v rámci zabehnutej konferencie OSSConf (čiže sme nemuseli riešiť logistiku) a ohlásená dostatočne dopredu.Na konzultácii s Mišom Páleníkom, predsedom revíznej komisie, sme sa dohodli, že napriek zdržaniu konferenciu zorganizujeme, aj keď v jednoduchšom prevedení. To znamenalo len jedného prednášajúceho (mňa) a oznámenie podrobností nedlho pred konferenciou. Na konferencii boli predstavené 3 prednášky; počas jednej prebehlo vyhlásenie víťazov súťaže WikiJar SVE.

Na konferencii som sa zoznámil so spriaznenými ľuďmi, hlavne vysokoškolskými učiteľmi a aktivistami za slobodné programy. Dostal som ponuku na prednášku na Žilinskej univerzite na jeseň 2015 a možnú pomoc s vývojom softvéru (uvažujem hlavne o technológiách na pomoc s prekladom Wikipédie). Takéto kontakty by sme mali pestovať.

Poznámky do budúcnosti:

Organizátori OSSConf boli wiki-sekcii veľmi vďační, hnutie wikimédia považujú za výborný príklad hnutia za otvorenosť a radi by mali wiki-sekciu aj budúci rok. V podobnom rozsahu ako teraz by to malo byť v poriadku. Hnutie za slobodné programy je s nami v jasnej aliancii.

OSSConf je naschvál organizovaná tesne na začiatku letných prázdnin, počas posledných dní pracovného týždňa. Myšlienka je taká, že chcú aby sa zúčastnili aj učitelia základných a stredných škôl (už nevyučujú) a aby mali voľné priestory (konferencia sa koná na vysokoškolskej fakulte). Takýto termín nepovažujem a najvhodnejší: priaznivec študent už môže byť na brigáde, normálny dospelý si musí zobrať dovolenku, počasie býva pekné a mnohým sa nechce sedieť v miestnosti a rozprávať sa o počítačoch. Inšpirujem sa hlavne českou wikikonferenciou, ktorá prebieha cez jeseň celú jednu sobotu a má veľký úspech.

Možným riešením je spraviť wiki-sekciu počas OSSConf (približne 3 prednášky; ladené viac technicky) a ešte vlastnú WikiKonferenciu (skôr v duchu "bežných wiki-prispievateľov" a ich motivácie) v úplne iný termín. To by však vyžadovalo väčší organizačný tím a prípravu výrazne skôr. Napríklad taká logistika by tiež stála na nás a mali by sme mať už k dispozícii viacero vlastných informačných materiálov. Približne v polke augusta začnem výraznejšie hľadať spoluorganizátorov ale vlastné nominácie ocením už teraz :-)

Povzbudený do ďalšej práce vám prajem pekný letný deň!

--
Michal Matúšov
predseda Wikimedie SK