Vážení členovia, podporovatelia a priaznivci Wikimedie SK a slobodného vzdelávania,

nestáva sa často, že by som sa k Vám prihováram s takto vážnou a dôležitou témou. Dnes, 20.12.2018 podávam demisiu na miesto predsedu Wikimedie SK a odchádzam z celého predsedníctva. Dôvodom je moj vôľa viac sa zamerať na esperantskú wikimedickú skupinu Esperanto a Slobodné vedomosti [1], ktorú som tiež spoluzaložil, ale kvôli práci na Wikimedii SK som ju dlhé roky odkladal na druhú koľaj. Teraz je čas túto situáciu otočiť.

Svoj odchod som oznámil už začiatkom roku 2017 a naplánoval ho najneskôr na začiatok 2018, nech dám celej organizácii a hlavne zvyšku predsedníctva dostatok času na prípravu a zvyknutie si na nové podmienky. Nakoniec som však ešte vyhovel prosbám, až naliehaniu zvyšku predsedníctva a ostal de jure predsedom až doteraz, aj keď vedenie organizácie som odovzdal zvyšku predsedníctva hneď po poslednom valnom zhromaždení 17.3.2018.

Práca na komplexnej záležitosti, ako je podpora slobodného vzdelávania na úrovni štátu, je už z definície plná prekvapení. Inak tomu nebolo ani vo Wikimedii SK. Za tie roky som veľa zažil, veľa sa naučil, často krát zaťal zuby a išiel ďalej. Vždy som vnímal, že lepšia vzdelanosť pomôže tak Slovensku, ako aj Európe a celej Zemi. Ďakujem Vám, že sme na tejto ceste mohli kráčať spolu a jeden o druhého sa opierať! Lebo, parafrázujúc africké príslovie, jeden človek môže ísť rýchlejšie, ale skupina ľudí dôjde ďalej. Ja odchádzam, ale Wikimedia SK ostáva a prajem Vám, nech zájdete ešte ďalej!

Trochu obšírnejší prehľad historických súvislostí a mojej osoby v nich som zverejnil na blogu organizácie a pozývam Vás prečítať si ho pre lepšie pochopenie! [2]

[1] https://meta.wikimedia.org/wiki/Special:MyLanguage/Esperanto_kaj_Libera_Scio
[2] https://wikimedia.sk/2018/demisia-spoluzakladatela-predsedu-michal-matusov-odchadza-po-6-rokoch/

Tak sa majte a ďakujem za ryby!
Michal Matúšov / KuboF Hromoslav
Wikimedia Slovenská republika 
spoluzakladateľ a bývalý predseda

Predstavte si svet, kde všetci ľudia slobodne zdieľajú všetky vedomosti ľudstva. Taký svet tvoríme!
Pomôžte nám pomáhať