A konferencia második napja:

== Július 13. ==

 

Következő nap délelőtt részt vettem egy megbeszélésen, amely érintette a Wikiútikönyv javaslatot (http://meta.wikimedia.org/wiki/Requests_for_comment/Travel_Guide).

 

Utána tartottam egy előadást a Társszervezeti bizottság történetéről és helyzetéről. A slide-ok fent vannak a Commonson: http://wikimania2012.wikimedia.org/w/index.php?title=File:Chapters_Committee_Past_Present_Future_%E2%80%93_Bence_Damokos_Wikimania_2012_presentation.pdf&page=1 . Az előadás a visszajelzések alapján sikeresnek tekinthető, a nézői kérdések alapján felvettem a kapcsolatot egy nepáli és egy washingtoni csoporttal, akik szeretnének saját chaptert illetve user group-ot alakítani.

 

Az előadásom után következő előadók közül az egyik arról beszélt, hogy a francia chapter milyen tanulmányokat állított elő és ebből milyen tanulságok vannak. (http://wikimania2012.wikimedia.org/wiki/Submissions/Chapters_producing_knowledge). A harmadik előadás a blokkban pedig a WikiTV kezdeményezésről szólt, arról, hogy hogyan tanult meg pár önkéntes professzionálisan kamerázni, hogyan szereztek TV-minőségű videókonferencia szoftvert és HD-kamerákat és hogyan tudósítottak wikis és linuxos konferenciákról (http://wikimania2012.wikimedia.org/wiki/Submissions/WikiTVhttp://de.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:WikiTV).

 

Az előadásom utáni kávészünetben megbeszéléseket folytattam Bishakhával és SJ-vel a WMF-kuratóriumából a Társszervezeti Bizottság jövőjéről és hogy hogyan tudjuk reklámozni azt, hogy most már nem csak chapterek lesznek, hanem „tematikus szervezetek” és „felhasználói csoportok” is, ledöntve az eddigi akadályokat. (http://meta.wikimedia.org/wiki/Wikimedia_affiliation_models)

 

A következő blokk főként a botokról szólt. Egy bemutató néhány érdekesebb enwikis botról (linkelve innen: http://wikimania2012.wikimedia.org/wiki/Submissions/Bots_and_Wikipedia), köztük talán külön kiemelendő volt az, amelyik összesítette, hogy melyik folyóiratra hivatkozik a legtöbbet a Wikipédia (http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:JCW; a nyertes folyóiratokról szóló cikkeket, ha még hiányoztak, ennek hatására megírták).
Ebben a blokkban adott elő Bináris is a szövegcserélő botjáról és az abban tett fejlesztésekről. (
http://wikimania2012.wikimedia.org/wiki/Submissions/Efficient_and_flexible_text_manipulation,_spelling_correction_and_page_collections_with_Pywikibot ; lehet hogy tévedek, de az első csíráját még talán én indítottam el egy ártatlan hackkel, ami az éles wiki helyett egy allapra listázta a javítandó lapokat  – azóta igen messzire fejlődött).
A blokk harmadik előadása a WikiLabsről szólt (
http://wikimania2012.wikimedia.org/wiki/Submissions/Wikimedia_Labs_and_the_state_of_our_open_source_infrastructure), a lényeg kb. hogy vettek sok-sok új szervert és most már jó lesz és mindenki regisztráljon rá, aki tudja miről van szó.


A szünetben beszélgettem Pavellel, a német egyesület igazgatójával az egyik kedvenc sztorijáról a szabad licencelés mellett. Elmesélte, hogy a NASA által készített Földkelte című kép (http://hu.wikipedia.org/wiki/F%C3%B6ldkelte) bejárta a világot, ikonikus lett és a mai napig meghatározó eleme az emberi kultúrának. Ezzel szemben egy fontos német eseményt ábrázoló kép, amely hasonló fontosságú (legalábbis a német kontextusban) teljesen el lett feledve, mert a képet nem lehet felhasználni. (Annyira el lett felejtve, hogy már nem is emlékszem, mi volt a példában. Gondolom szerepet játszik ez a történet, abban hogy a németek idei éves jelentésének címlapján is a földkeltés kép van: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7a/WMDE_2011_Annual_Report_web.pdf; vagy fordítva).


Ugyanekkor felvettem a kapcsolatot Barbara Fischerrel is, a németek GLAM-ért felelős koordinátorával, aki felajánlotta, hogy szívesen segít, ha bármilyen ügyben megkeressük.


Az ezután következő előadásblokkot kihagytam, és helyette Ganeshsel, egy nepáli szerkesztővel beszéltem hosszasan a helyzetükről, terveikről. Ganesh teljesen lenyűgözött szerénységével és hozzáállásával, ahogy elmesélte, hogy igyekszenek népszerűsíteni a Wikipédiát Nepálban, de azért nem könnyű, mert a vidéki városok eléréséhez néha 3-4 napot is kell utazni; hogy Nepálban 130 nyelvet beszélnek, de ezek többségének még nincs Wikipédiája, és hogy miket csináltak eddig.


A konferencia programjának lezárása után Malatinszky szerkesztőtársunk meghívott minket otthonába egy barbecuera.


----


Folyt. köv.


Üdv,

Bence