Érdemes észben tartani, hogy a weben szövegek hosszának növekedésével a végigolvasásra hajlandó felhasználók száma exponenciálisan csökken.

Nemcsak a szócikkek hatékony struktúrálásánál (könnyen áttekinthető, jól tagolt alcímek, tömör bevezető) fontos ez, hanem akkor is, mikor vitalapos hozzászólásokat, vagy levlistás üzeneteket írunk.

Lásd még: http://five.sentenc.es/

-- nyenyec

 
 

Sent to you by nyenyec via Google Reader:

 
 

Mennyit vagyunk hajlandóak olvasni a weben?

via Webisztán by hírbehozó on 5/6/08

Jakob Nielsen mérései szerint nagyon keveset. Egy átlagos netező egy átlagos weboldallátogatásnál a szavak 20 százalékát olvassa el. Akik kifejezetten olvasni szeretnének, azok sem olvasnak sokkal hosszabb textusokat. Náluk az arány 28 százalék.
On an average visit, users read half the information only on those pages with 111 words or less. In the full dataset, the average page view contained 593 words. So, on average, users will have time to read 28% of the words if they devote all of their time to reading. More realistically, users will read about 20% of the text on the average page.
Mi következik mindebből? Az amit mindig is hangsúlyozni szoktak webes szövegpublikálás kapcsán: röviden, tömören, lényegretörően. Úgy tűnik 111 szónál többet nemigen érdemes leírni egy weboldalra.



A grafikonból látható, hogy az olvasási hajlandóság már 100 szónál drasztikusan csökken. Ugyanakkor én mégis azt gondolom, hogy sokszor igenis van értelme hosszabb (sokszáz szavas) szövegeket is publikálni egy weboldalon. Miért? Hogyan? A belső címekkel, kiemelésekkel, képekkel lehet úgy törni a szövegfolyamot, hogy ne 400 szavas írásnak, hanem 4-szer 100 szavas írásnak tűnjön az olvasó elméjében.

Másrészt pedig az egy dolog, hogy az olvasók nagy százaléka lemorzsolódik 3 bekezdés után. A lényeg, hogy a szűk, lelkes kisebbség végigolvassa az egészet. És ha ez cél, akkor minden oké.

Persze általában azért igaz, hogy a weben sokat olvasunk: sokszor keveset.

(Ez a post 237 szavas. Vagyis tíz Webisztán-olvasóból 6 már nem jutott el eddig a mondatig.)


 
 

Things you can do from here: