Kedves olvasó. Remélem, hogy a Signpostot és annak fordítását érdekesnek találod.
Mint ahogy semmi a világon sem teljesen tökéletes, ez sem. Ha valami nem tetszik benne, ha vagy helytelen kifejezést, magyartalanságot találsz benne, nyugodtan jelezheted, köszönettel veszem. A célom a fordítással nemcsak értesítés, de tanulás is.
Végül itt jelzem, hogy géptávolban leszek kb 1-2 kétig, a következö számok késedelemmel fognak megjelenni.
Üdv, Louis
1. Az Alapítvány szervezeti változásainak szabályba iktatása Ral315,írja
Az alapítvány elnöke szombaton kijelentette, hogy mostantól kezdve Brad Patrick, aki juniustól kezdve ideiglenesen mint általános tanácsadó és ügyvezetö igazgató volt alkalmazva, megszüntette tevékenységét ebben a megbizatásban és munkaidejét kizárólag az alapítvány általános tanácsadói szerepére fogja összpontosítani. Ugyanakkor a tanács új céget bízott meg ügyvezetö igazgató kereséssel.
A szervezeti ábra, ami az újsúgban olvashatatlan nagyítottan megtekinthetö a http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/54/WikimediaChart.png. linken.
Összefoglalva: A tanács tagjai közül Jimmy Wales mint önálló tiszteletbeli elnök külön meghatározott funkció nélkül függetlenül közösségi kapcsolattal és engedélytárgyú megbeszélésekkel foglalkozik. A tiszteletbeli elnök mellett a legfelsöbb fokon Florence Devouard tanácselnök, Erik Möller, Oscar van Dillen és Jan-Bart de Vreede tanácstagok dolgoznak.
Brad Patrick jogtanácsos, Sandra Ordonnez összeköttetési (kommunikációs) igazgató és Carolyn Doran COO (chief operations officer, fö müködtetési felelös) közvetlenül Florence Devouard tanácselnöknek számolnak be tevékenységükröl. Delphine Ménárd akit a tanács nem rég alkalmazott és aki a különbözö nyelvi részlegek összehangolásáért felelös Oscar van Dillennek számol be. Brion Vibber fö technikai felelös Mark Bergsma hardware-felelös és Tim Starling fejlesztö munkájukért Jan-Bart de Vreede-nak felelösek. Barbara Brown asszisztens és Danny Wool iroda fenntartó felettese C Doran COO, de Danny Woolnak egy
második fönöke is van, mégpedig Erik Möller aki a hivatal fenntartástól független munkáját (mint pl az adomány megítélést) ellenörzi.
Az említett tanácstagok mellett önállóan müködik még Michael Davis, aki ezen téren való gyakorlatának megfelelöen pénzügyi és pénzügyellenörzési téren tevékenykedik, Kat Walsh feladatát pedig késöbb fogjuk megtudni.
2. Az arbitráló bizottság egy csoportja véleményt nyilvánít az IRC-röl. Michael Snow írja
A Wikipédia adminisztráció által használt Internet tárgyalásközvetítést (IRC) már hónapok óta elégedetlenség érintette, föleg az angol bürokraták részéröl. Végülis az Arbitráló Bizottság egy része kijelentést tett ezzel kapcsolatban.
Az elégedetlenség lényegben az egyes tárgyalások folyamán való durva magatartást, az egy személy ellen irányuló csoportos fellépést és az ülési jegyzökönyv kinyilvánításának lehetöségét illeti, ami egy IRC tárgyalás lezárási javaslatát és több arbitrátor külön vélemény nyilvánítását eredményezte. Az átlagvélemény az volt hogy az IRC hasznos eszköz, de javítást érdemelne, hogy bármi ellenséges durva magatartást hátra szoríthasson.
A vita háttere
Bár a probléma az IRC-vel kapcsolatban csak most került elötérbe durva, elfogadhatatlan magatartás esetei elöfordultak azelött is a kocsmafal angol adminisztrátorainak változatán és a felhasználódobozok használatával kapcsolatban.
3. Egy közkapcsolati (PR) iroda az Astro-turf cég megbízásából új gyepezési módszert talál fel Michael Snow írja
Egy mügyepgyártó AstroTurf nevü cég alkalmazásában müködö PR iroda tisztviselöje az AstroTurf címen megjelent Wikipédia cikket ‘javítgatta’ és ugyanakkor egy mügyepgyártásban versenyzö társaságnak, a FieldSurfnek a cikkét is módosította. Mindez nem egyezik meg a Wikipédia etikai elveivel.
Az alkalmazott az AstroTurf reputációját próbálta mesterségesen javítani, mert igen sok kárt szenvedett amikor a sportklubok a beton alap és a mügyep keménysége miatt “mügyep-lábújjsérülésnek” keresztelt megsebesülések miatt panaszkodtak. A szerkesztö szerint az új mügyep összetétele nem hasonlátható össze a régivel és ö csak a félreértéseket akarta kiküszöbölni. Az eset a Wikipédia ilyen típusú használatára nem új, hiszen egy Microsoft-tal kapcsolatos nemrég jelent meg az Utjelzötáblán, de más részrehajló szerkesztés esete is elöfordult nem egyszer.
3. Clobbers, a WikiVilág képes vicces kis cikkje Greg Williams karikarúrista
A cikk általában egy vagy két raktározott Wikipedia cikk tartalmából ered.
Clobbers neve egy jól ismert angol játék a ‘scrabble’ anagrammája és annak bajnokai találták ki. Ahelyett hogy egy bizonyos számú betükböl a játékosnak egy szót kellene szerkesztenie ebben a játékban annak anagrammája is elfogadható.
4. Hírek és jegyzetek. Több jogi hivatkozás, mérföldkövek Ral315 és Michael Snow jelentik
Egy jogászati professzor kérdése az volt asszisztenséhez, hogy hány jogi cikk jelent meg a Wikipédiában? Válasz: összesen 670
Az üzleti iskola per esete
Egy Harvard Business School professzor egy filozófiai vitát kezdeményezett a cikk magábafoglalás és a cikk kizárás elvei között a Wikipédia és Nupedia közötti
Védett címek
Egy elözö számban említettük az új ‘vízesésszerü védelem’ alkalmazását vandálok ellen. Ennek segítségével törölt cikkek újjászülethetnek a {{deletedpage}} használata nélkül, de ezutóbbi ma is használható, bár az új szerzeménnyel ellentétben ez nem automatikus.
‘Az év képe’ verseny a Commons-on
Ez már elkezdödött; Az elsö szakasz február 14-én végzödik. Akiknek bár mely helyi Wikipédián van 100 szerkesztése az szavazhat a 321 kép közül 5 képre. A képek szerkesztöi közül 10 lesz kiválaszta a döntöre, ami 15-e és 28-a között fog lefolyni.
5. Wikipédia a sajtóban Ral315, Ian Manka és Rodw írja.
Wikipedia csak a negyedik a világon Google, Apple és YouTube után, de a véleményt nem lehet túl komolyan venni, mert Interneten alapozott számlálás következménye volt.
A hetilap cikkje a Wikipedia megteremtését, a protection-t (védelem) a semi-protection-t (fél-védelem) a Web 2.0-t, és Wales sokat hangoztatott érdeklödését egy nyilt keresö project létesítésében ami Wikia. A cikk Wales és
Bill Gates rövid szóváltását is említi a World Economic Forum-on Davos-ban
Wikipédiát említették megint egy amerikai sitcom-ban (situátion comedy) egy NCB show-ban, de egy CW Television Network programban is.
A New York Times írta, hogy a bíróság sokszor idézi a Wikipédiát mind komoly mind fura dolgokkal kapcsolatban
Minden héten egyes cikkek a kiemelt cikk, kiemelt portál, kiemelt kép jelzöjét kapják. Ezenkívül az angol adminisztrátori kinevezéseiröl is olvashatsz az eredeti Wikipedia Signpost lapjain.
Ennek az újságcikknek a tartalmát jobb angolul megnézni olyanoknak akiknek szaktudása van a rendszerfejlesztésben és müködtetésben. Ezeket lásd az eredet angol Wikipedia Signposton
Ez az újságcikk a fegyelmi Arbitráló Bizottság tárgyalásairól és azok eredményeirõl szól. Ez hosszas de talán unalmas is az átlag olvasónak.