Wikipédia Útjelzőtábla

Harmadik évfolyam 8.sz. 2007 február 19

 

TARTALOM

 

A szerkeszőtől

1. Egy arbitrátor, Dmcdevit lemond és helyette új bizottsági tagot neveznek ki

2. Egy dolgozat kétségbe vonja Wikipédia sikerességét

3. Az USA-ban a Wikipédia forgalmának fele Googletól jön

4. WikiVilág képes tréfás kis cikkje: Tony Clifton

5. Hírek és jegyzetek: egy kis leállás; mérföldkövek

6. Wikipédia a hírekben

6. Kiemelés és adminisztráció

7. Működtetési hibák, reparálás és nemzetközi üzemeltetési hírek

8. Jelentés hosszas jogvitákról

 

KIVONATOK

 

Néhány szó a szerkesztőtől. Ral315 írja

 

1) :Jimbo Walesnek e héten van szándékában velünk a Dmcdevit helyére kinevezett arbitrátor nevét közölni. 2) Az Útjelzőtábla önkénteseket szívesen fogad. 3) Iratkozz fel az u.n. spamlist segítségével a Signpost-ra,  az eredeti angol nyelvű Útjelzőtáblára és olvasd frissen, minden kedden a saját felhasználólapodon.

1. Dmcdevit lemond arbitrátori poziciójáról; helyére új bizottsági tagot neveznek ki.  Ral315 írja

Dmcdevit egy éves szolgálat után lemondott. Felhasználólapján kijelenti, hogy szerkesztésre kívánna több időt fordítani. Jimbo nyilatkozni fog rövidesen az arbitrátorokról, de már tudjuk, hogy ezév decemberéig Essjay és Mackensen fog arbitrátori  pozicióban működni.

 

2. Egy dolgozat kétségbe vonja Wikipédia sikerességét.  Sam Blacketer írja

 

Heves vita és hivatali zűrzavar követte e héten a Worldtraveller (Világjáró) folyóiratban “Wikipedia is failing” (Elbukik a Wikipédia) című írásbeli dolgozat  megjelenését aminek a vitatétellele az volt, hogy valahogyan Wikipédia nem tud magának egy “megbízható ajánlható kézikönyv” reputációját kelteni. A dolgozat tételére több Wikipédista ellenvéleménnyel válaszolt, de az a kérdés merült fel, hogy milyen mértékben változtathatunk meg egy feladatként írt dolgozatot?

 

A dolgozat tartalma

 

A dolgozat azt vitatja, hogy Wikipédia elszalasztott számos alkalmat arra, hogy egy jelentős témáról kiemeltnek számító cikket írjon, vagyis egy jó reputációjú megbízható kézikönyv szerepének betöltésére vállalt hivatását nem gyakorolja és nem képes egy jó minőségi színvonalat  fenntartani. A bizonyíték erre az lenne, hogy hat év alatt csak 3000 olyan színvonalas cikket szerkesztett, ami jól írt, igazolható, széleskörű és mindent magábafolaló. Ilyen cikkei az összesnek csak 0,2 százalékát képezik. A folyóirat szerint pedig olvasóinak nagy része úgy  vélte, hogy minden Wikipédia cikk elérhetné a ‘kiemelt cikk’ színvonalát.

 

A dolgozat története

 

A Worldtraveller-ben február 10.-én jelent meg a cikk először. Megjelenését több falitáblán is hirdette ‘véleménykeltés’ céljából ami egy jólismert website a Slashdot csatlakozása és a cikk szerkesztésének részleges felszabadítása után számos hozzászólást és névtelen vandalizmust eredményezett, de ezeket a szerkesztéseket Worldtraveller tiltakozás közben visszaállította.

Ámbár a cikk állításait cáfolva válaszként  Jeff Carr már írt egy cikket “Wikipedia is not failing” (Wikipédia nem bukik el) címen a Wikipédiát ledorongoló cikk többi kritikusai sem hagyták ennyiben a vitát. A Wikipédia arbitrátorai azonban ezeket nem támogatták és a  leblokkolás és felszabadítás sorozata folytatódott. Végülis egy jól fogalmazott válaszként Willow írt egy cikket “Evaluating Wikipedia as an encyclopedia” (Wikipédia enciklopédiai funkciójának kiértékelése) címen, de ez csak további vitára, átirányításra, védelemre, annak eltávolítására, törlésre és visszaállításra, vagyis még több vitára vezetett.

 

Véleményösszefoglalás

 

Egy hozzászólás már idézte Wikipédia általános felelősségelhárítását ami a (Wikipedia general disclaimer) és ami kijelenti, hogy (lefordítva) ‘Wikipedia nem garantálhatja az itt talált információ hitelességét’ de a dolgozat kritikusai azt is kifejtették, hogy számos könyvként kiadott enciklopédia tartalmaz alacsony szánvonalú és részrehajló cikkeket, olyanokat amik  a Wikipédia csak csonkokként osztályozna és még a neves Encyclopaedia Britannica is hívatkozások kihagyásával, csak jó hírnevére támaszkodik.

Mások arra hívatkoztak, hogy Wikipédia kiemelési módszere igen korlátozott, igen sok cikk csak triviális dolgok miatt nem éri el a megkövetelt magas színvonalat csak az idézhető ‘jó cikk’ nívóját. Wikipédia elismert hibája azonban az, hogy sajnos 'ellenfél csoportok' kihasználhatják annak szabadságát részrehajló állítások cikkekbe belefoglalására.

A Wikipedia is not failing cikk azt vitatja, hogy (még ha azok között csonkok is vannak) Wikipédia 1.6 millió cikkeivel a világ legtöbb cikket tartalmazó enciklopédiája ami valaha is létezett amiben a cikkek száma exponenciálisan nő, témái változatosak és munkacsoportok dolgoznak hiányosságain. Folytatva ha Wikipedia nem is hívatkozik megbízhatóságra cikkjeire hivatkozó számtalan eset kiterjedt területeken bizonyítja hogy a valóságban sokan megbízhatónak számítják.

 

3. Az USA-ban Wikipédia forgalmának fele Googletól jön  Michael Snow írja

 

Egy 'Hitwise' nevü, amerikai Internetforgalmat követő ‘monitor’ azt találta, hogy Wikipédia használati eseteinek fele Google ráutalásából származik, egy másik monitor pedig a januári forgalomat számítva Wikipediát a tizedik helyre tette ebben a tekintetben.

Keresőmotorok

Érdekes, hogy a fent idézett monitor szerint Google Wikipédiára való utalása az elmúlt évben Yahoo rovására nőtt 19%-al, de  az általános vélemény szerint Google többet nyert Microsofttól mint Yahootól.

 

Forgalmi fokozat

 

Egy megfigyelés szerint az USA-ban Wikipédia a 13. helyről a 9.-re emelkedett múlt decembere és ezév januárja között az adatbázis megtekintési számát tekintve, de más megfigyelések szerint világviszonylatban 6. helyen áll.

 

4. WikiVilág képes tréfás kis cikkje “Tony Clifton”

Ez a kis cikk az utóbbiakban elhunyt Tony Clifton életéből vesz képes példákat

 

5. Hírek és jegyzetek: egy kis leállás; mérföldkövek

Rövid üzemzavar

Egy server meghibásodása miatt február 17.-én 25 percig Wikipédiát ki kellett kapcsolni. Eddig tartott egy másik gépre való átállás.

Bizonyíthatóság + Eredeti kutatás hiánya =Tulajdonítás?

Az a fura cím arra utal, hogy jelentős vitát eredményezett az ezekre a nevekre hallgató vezérelvek egyesítésének javaslata.

A Commons verseny ‘az év legjobb képe’ címre

 

A döntőbe 11 kép került bele. 100 szerkesztés kellett szavazásra.a Commonson

A meta-template (sablon) WikiProject törlési javaslata

A javasló ezt használhatatlannak véli, mert keverve vannak, de a hozzászólók többsége a törlés ellen van.

 

 Röviden a nyelvek lefordítása nélkül

6. Wikipédia a sajtóban  Ral315 és BuddingJournalist írja

Egy amerikai törvényjavaslat hamis felfogása Wikipédiát helytelen csoportba teszi

Egy új USA törvényjavaslat a könyvtárakat és az iskolákat kötelezné, hogy blokkolják az u.n. “social networking sites”.(társadalmi hálózatot használó Internet bázis) használatát és ebbe blogozók helytelenül Wikipédiát is belefoglalták, mert a kifejezés nem volt még értelmezve. Jogi tanácsadónk szerint azonban ezt a törvényt egy profitmentes céllal dolgozó kegyeleti szervezetre nem lehet érvényesnek tekinteni.

Wikipédia szabadalmakban valá idézése növekszik

Google 111 szabadalmat talált ami Wikipediát idézte.

Újság Wikipédia ‘kapcsolattal’

A Dagbladet egy norvég újság elkezdett utalni Wikipédiára kapcsolatok idézézével

7. Kiemelt lapok és adminisztráció

Ez a cikk az angol Wikipédián megjelent kiemelt műveket tartalmazza és az újonnan kinevezett adminisztrátorokat is. A magyar ‘Wikipédia kezdőlap’ felsorolja a magyar aktuális kiemelt Wikipédia lapokat. 

8. Szoftverhibák, reparálás és működtetési hírek

Ez a cikk azoknak érdekes akik a rendszer működtetéséhez  értenek, de azok jól megértik az angol kifejezéseket is.

9. Jelentés hosszas egyezkedésekről

Ez a cikk az arbitráló bizottság tevékenységét regisztrálja, ami főleg a szerkesztők és a bürokraták félrelépéseivel, azok megvitatásával és a vita eredményeivel, vagyis megfenyítéssel, vagy annak elengedésével foglalkozik.

 

Ne felejtsd el, jelezd, ha valami magyartalan az írásban. Mi nemcsak tanítani de tanulni is akarunk a 'jó pap' minájára. Üdv 


 
Errare humanum, et in errore perseverare stultum est


Découvrez une nouvelle façon d'obtenir des réponses à toutes vos questions ! Profitez des connaissances, des opinions et des expériences des internautes sur Yahoo! Questions/Réponses.