Kedves olvasó!

A késés e számnak a megjelenésével sajnos a vártnál hosszaabb lett a gépi probléma megoldásának késedelme miatt. Remélem, hogy nem találjátok az itteni közleményt teljesen elavultnak. Azt hiszem, hogy még mindíg van valami benne amit érdemes elolvasni.

Mint az előző számban írtam, a fordítást nemcsak a ti, de a magam érdekében is csinálom, hogy anyanyelvemet ne felejtsem el hanem inkább tudásomat a modern szavak használatával kipótolhassam

Igy hát annak csak örülni fogok, ha valaki figyelmemet felhívja a magyartalanságokra.

Jó olvasást  

 

Wikipédia Útjelzőtábla Harmadik évfolyam 7sz. 2007 február 12

TARTALOM

1. Az amerikai kormány tisztviselőit rajtakaptuk ‘szerkesztésen’.

2. Egy megjegyzés a Wikimédia anyagi helyzetét szóváltás tárgyává teszi

3. A Tanács összefoglalja licencpolitikájának alapszabályait

4. A WikiVilág képes kis cikkje: Vasalás szélsőséges viszonyok között

5. Hírek és jegyzetek. Commons verseny ‘Az év legjobb képe’ címére. Mérföldkövek.

6. Kiemelt lapok és adminisztráció

7. Szoftverhibák, reparálás és működtetési hírek

8. Jelentés hosszas egyezkedésekről

 

KIVONATOK

1. Észrevesszük az amerikai kormány tisztviselőinek ‘szerkesztéseit’  Michael Snow írja

Megfigyeltük, hogy az amerikai szövetséges kormány szolgálatában dolgozó tisztviselők  a rájuk és hivatali munkájukra vonatkozó Wikipédia cikkeket ‘javítgatták’. A legutóbbi ‘módosítás’ egy Department of Energy (DOE) tisztviselőtől jött.(Igy hívják az amerikai Energia Minisztériumot) Egy másik a National Institute on Drug Abuse (NIDA) vagyis Nemzeti Droghasználati (szószerint Helytelen Gyógyszerhasználati) Intézet egyik tisztviselőjétől származott.

A szerkesztési meghatalmazás kérdése

A DOE tisztviselő egy eredetileg az atommagkutató Los Alamos Nemzeti Laboratóriumtól (Los Alamos National Laboratory) származó jelvény fényképét távilította el azzal az indokkal, hogy ennek nyilvánossá hozatalára senkinek sincs engedélye. Az eltávolítás egy kisebb szerkesztési csatát eredményezett, meg  egy külön vitát is a cikk vitalapján mielőtt végülis el lett távolítva.

A közösséggel való kapcsolat (Public Relation, vagy PR) tudománya

A NIDA tisztviselő szerkesztése egy cikknek vita tárgyát szolgáltatható paragrafusát  és egy hempkultiválásról szóló részét törülte. Ez is szerkesztési harcot eredményezett, de végülis az eredeti cikket visszaállították.

2. Egy megjegyzés a Wikimédia pénzügyi helyzetének megtárgyalásához vezet  Michael Snow írja

Egy blog Florence Devouard egy megjegyzését úgy értelmezte, hogy néhány hónapon belül Wikimédia tönkremegy és lezár, mert már ennek a gondolatán töprengenek, de ez a kérdés gyors cáfolatot eredményezett.

A pletyka eredménye

Devouard egyik vitaindító előadóként szerepelt a Genfben február nyolcadikán ‘LIFT’ néven  tartott konferencián, aminek a tárgya ‘az új technológia alkalmazási területe’ volt. Devouard  egy ezzel kapcsolatos interviexszerű ‘kérdés és felelet’ ülésszak alkalmával azt a megjegyzést tette, hogy jelenleg Wikipédiának elég pénze van szerverei üzemeltetéséhez kb három-négy hónapra. Ezt  egy blogos úgy értelmezte, hogy a szervezet három hónap mulva lezár, és az állítást több blogos is ismételte.

Az ülésszak vezetője a beszélgetésnek teljes szószerinti közlésével cáfolta meg a blogosok spekulációját.  Jelentése szerint (lerövidítve): …a beszéd megfogalmazása idején Florence azt mondta nekem, hogy a Wikipédiának elég pénze van a szervereinek üzemeltetésére három hónapig és a kérdésemre, hogy vajjon Wikipédia lezár-e azután  Devouard azt válaszolta, hogy ez semmi más, mint egy radikális elmélet, mert a valóságban ez nem fog megtörténni; jelenleg egy kétéves terven dolgozunk, de azt hiszem hogy három hónapra elég anyagi alapunk van.

Az eredeti blogozó ezután beismerte, hogy spekuláló állítísít túlzásba vitte, de az elterjedt hírnek már csak cáfolatára volt szükség..

 

Analizáljuk a pénzügyi ellenőrzés adatait

 

Az ellenőrzés adatai szerint a szerverek működtetése 300 ezer dollár évente nem számítva a  berendezésre költött kiadásokat, de ezzel együtt a kiadás 550 ezer dollárra nő. Ha ehhez hozzáadjuk a személyzet fenntartásához szükséges 450 ezer dollárt személyi jutalékokat nem számítva, akkor pontosan az az összeg jön ki amit az ezévi alapgyüjtés eredményezett, úgy hogy az említett extra kiadást nem számítva, statikis helyzetben az alap elég lenne egy évre.

A fenti hiányokat, az ügyvezető igazgatói állás betöltésének szükségességét és az enciklopédia további exponenciális fejlődését is figyelembe véve azonban az alap további hozzájárulás és  alapgyüjtés nélkül az anyagi bázis sokkal hamarabb kimerülne, Florence állítása szerint három-négy hónapig eltartana, de hat hónapnál tovább nem.

Részletek talán más nyelven tekinthetők meg, vagy az egész cikk lefordítására lehetne szükség  

3. A Tanács összefoglalja ‘licencpolitikájának’ alapszabályait

Kate Walsh tanácstag a következőkben foglalta össze a WMA álláspontját a hírközléspolitikai szabadságmegkötő licencekkel szemben: a licencen nyugvó anyagot a WMF lépésről lépésre törülni fogja és licencmentes anyaggal fogja helyettesíteni. Licencet igénylő anyag használata nem lesz azonban teljesen megtiltva, hogyha az ‘fair use’, vagyis ‘helyes használati’ megokolással alá van támasztva. (Megjegyzés: helyes használat olyan anyagmásolást jelent ami csakis privát tanulmány érdekeit szolgálja és kereskedelmi nyereséget kizár) Olyan esetekben amikor a ‘fair use’ elv nem alkalmazható akkor a másolóaknak minden egyes esetben külön engedélyt kell kérniük az eredeti szerkesztőtől, ami nem praktikus.

 További részletezésre van egy minden részlegére vonatkozó MWA útmutató (angolul)  Fordítói megjegyzés: ne felejtsük el, hogy a ‘fair use’ elvet más országok másképpen kezelhetik és ezt helyzetenként ellenőrízni kellene.

4. A WikiVilág képes kis cikkje: Vasalás szélsőséges viszonyok között

Ez a képes kis cikk egy az angol Wikipédiában ‘Extreme ironing’ címen megjelent lapot ábrázolja humorosan.

 

5. Újság és jegyzetek  Ral315 és Michael Snow írja

 

Commons verseny ‘az év legjobb képe’ címére

 

Ez az alcím a verseny megkezdődését jelezte

 

A közösségi falitábla megindítása

 

Ezzel a falitáblával a cél a közösség véleményének közlésére szolgál fórumként, hogy a közösség is hozzájárulhasson határozathozatalokhoz az adminisztrátorok falitáblájához hasonlóan.

 

Röviden, a nyelvek lefordítása nélkül

6. Kiemelt lapok és adminisztráció

Ez a cikk az angol Wikipédián megjelent kiemelt műveket tartalmazza és az újonnan kinevezett adminisztrátorokat is. A magyar ‘Wikipédia kezdőlap’ felsorolja a magyar aktuális kiemelt Wikipédia lapokat. 

7. Szoftverhibák, reparálás és működtetési hírek

Ez a cikk azoknak érdekes akik a rendszer működtetéséhez  értenek, de azok jól megértik az angol kifejezéseket is.

8. Jelentés hosszas egyezkedésekről

Ez a cikk az arbitráló bizottság tevékenységét regisztrálja, ami főleg a szerkesztők és a bürokraták félrelépéseivel, azok megvitatásával és a vita eredményeivel, vagyis megfenyítéssel, vagy annak elengedésével foglalkozik.
 
Errare humanum, et in errore perseverare stultum est


Découvrez une nouvelle façon d'obtenir des réponses à toutes vos questions ! Profitez des connaissances, des opinions et des expériences des internautes sur Yahoo! Questions/Réponses.