1. Az Alapítvány javaslóbizottságot állít fel és új tisztviselöket is vesz fel
2. Gyül a Wikipédiát idézö jogtanácsi döntések száma
3. Microsoft kellemetlen következményekkel járó szerkesztést kért
4. WikiVilág képes humoros kis cikkje:Mi a Hyperthymesia (hipertimézia?)
5. Ujságok, jegyzetek. A nyomozótanács feloszlatása, mérföldkövek
1. Az Alapítvány javaslóbizottságot állít fel és új tisztviselöket is vesz fel Michael Snow, írja
Az utolsó tanácsülést követöen és az alapgyüjtés befejeztével a WMA több fontos hírdetményt tett közzé az alapítvány szervezeti alkalmazottjai számának megnövelését illetöen. Florence Devouard, alapítvány bizalmi tanácselnök jelentett egy javaslati tanács megteremtéséröl ami kezdetképpen “szabad kultura mozgalom” tagokból állt. WM új tisztviseliö állásokat is teremtett az alapítványra háruló növekvö kívánalmak kielégítésére ami az ezzel kapcsolatos átszervezéshez kell.
A WMA-nak két új alkalmazottja van: Carolyn Doran Fö-operációs (müködtetési) tisztviselö és Sandra Ordonez Kommunikációs igazgató. Az új Ügyvezetö Igazgató keresése még nem járt sikerrel. Az ebben a pozicióban eddig ideiglenesen alkalmazott Brad Patrick általános tanácsadóként fog müködni amíg másik nem lesz. A keresés egy állásügynökségnek lett átadva. Ezen kívül Jan-Bart de Vreede az alelnökségi munkakörre lett kinevezve.
2. Gyül a Wikipédiát idézö jogtanácsi döntések száma
WP-ra hívatkozó jogtanácsi döntések számának növekedését “langyos fogadtatásnak” (soft endorsement) nevezhetjük. A határozatok száma melyekben valamilyen módon Wikipédiára hívatkoztak százra növekedett durván számolva, föleg az USA-ban, egy-kettö Angliában és Wélszben, egy az Europai Emberi Jogok Bíróságában, és egy német szabadalmi perben.
3. Microsoft kellemetlen következményekkel járó szerkesztést kért Michael Snow írja
Egy hosszas, az alkalmazandó hivatali software-szabvány iratformátumáról szóló fejlesztöi vitához egy másik, érdekvédelmi témájú is csatlakozott, ami a szerkesztöinket eléggé felmérgesítette Ennek oka az volt, hogy valaki Microsoft megbíztásával az ezekkel kapcsolatos Wikipedia cikkeket, különösen pedig az Ecma Office ‘’Open XML’ cikkeit megváltoztatta.
Ajánlat és nyilvánítás
Microsoft megkért egy ausztráliai programfejlesztöt hogy egy Wikipédia cikket ami két versenyzö cég érdekeivel knfliktusban van szerkesztésével megváltoztassa. A fejlesztö a munkafelajánlást közzétette blogjában a következö cimen: “Érdekes munkaajánlat: Wikipédia szerkesztés fizetésért”.
Àltalános felháborodás
A felháborodást annak lehetösége okozta, hogy Wikipédia, más szabadon szerkeszthetö software-rel egyetemben lefizetéssel a közvélemény befolyására lehessen használni. A probléma belekerült az ujságba is ami Microsoft szerint részben versenyzö cégek gerjesztik, és különben is pénz még ne váltott kezet.
Van-e konfliktus valóban?
Rick Jelliffe, az ausztráliai szerkesztö, aki többször is írt a Wikipédián még magáról is 2005-ben, kijelentette, hogy nem ismerte azelött az érdekfejlesztéssel kapcsolatos Wikipédia irányelveket, de Microsoft megbizatása nem jelenti azt, hogy ö a szabványokra vonatkozóa cikkeket tárgyilagosan ne szerkeszthesse, mert az az ISO szervezetnek javasolt Ecma szabványról szólt, és abban nem volt semmi Microsoft árúval kapcsolatosos. Tim Bray aki az Ecma International cég ‘Office Open XML (or OOXML szabványával szemben arra törekszik, hogy az ISI a Sun Microsystem szabványát fogadják el nemzetközileg. Ö, aki egyébként az ausztráliaival jó barátságban van azt jelentette ki, hogy ámbár tudja, hogy Jelliffe semlegessége általánosságban vitathatatlan, ebben a kérdésben nagyon téved. Szerinte az ISO szabványpiszkozatot Microsoft írta és nem kellett volna elfogadni.
Mellék-eredmény
Egy Microsoft alkalmazott elhatározta, hogy egy cikken egy részrehajló próbaszerkesztést tegyen, ami a cikk eredeti szerkesztöjét jól felmérgesítette. Ehhez egy másik szerkesztö azt adta hozzá, hogy úgy néz ki, “úgy néz ki hogy a valóság is eladható”.
4. WikiVilág képes humoros kis cikkje:Mi a Hyperthymesia (hipertimézia?)
A kis cikk rajzokkal illusztrálja a hipertimézia esetét, ami egy olyan egyén jellemzö tulajdonsága, aki életfolyamatának triviális (lényegtelen) eseményeire és az azokra vonatkozó adatok gyüjteményére világosan emlékszik. Egy ilyen, hipertimézikus egyén emlékszik a naptár napjaihoz füzödö általa átélt eseményekre, milyen volt az idö, mit reggelizett, hova ment, mit csinált stb. Egy teljesen hipertimézikus egyénböl eddig csak egy AJ nevü nö volt, hívtak, akinek 1978-ban, 12 éves korában jött tudomására ez a tulajdonsága, és 1980-tól kezdve minden egyes nap magához füzödö eseményeire emlékszik.
5. Ujságok, jegyzetek.A nyomozótáblát feloszlatták, mérföldkövek Ral315 írja
A nyomozótanácsot feloszlatták egy másik ‘eszközzel’ a ‘személyes támadási falitáblával egyetemben.
Minden héten egyes cikkek a kiváló cikk, kiváló portál, kiváló kép jelzöjét kapják. Ezenkívül az angol adminisztrátori kinevezéseiröl is olvashatsz az eredeti Wikipedia Signpost lapjain.
Ennek az újságcikknek a tartalmát jobb angolul megnézni olyanoknak akiknek szaktudása van a rendszerfejlesztésben és müködtetésben. Ezeket lásd az eredet angol Wikipedia Signposton
Ez az újságcikk a fegyelmi Arbitráló Bizottság tárgyalásairól és azok eredményeirõl szól. Ez hosszas de talán unalmas is az átlag olvasónak.
A legjobbakat, LBB