Kedves olvasó !
Elnézést a késedelemért és egyes témák aktuálisságának elvesztéséért.
Az Arbitráló Bizottság választása megkezdődik
A Siegenthaler incidens egy év távlatából
A Wikimédia ünnepli a ‚Commons’ egyik mérföldkövét. Alapkérést is tervez
A Wikimédia kitüntetést kap egy országban, egy másik pedig letiltja
Hírek és jegyzetek. A helytartó (gondnok) választás folytatódik, mérföldkövek
Wikipédia a hírekben
Kiválóság és adminisztráció
Rendszerhibajavítás és belső müködtetési hírek
Jelentés a hosszas egyeztetési ülésekről
Az Arbitráló Bizottság választása, ami december 17-én befejeződött 36 kandidánssal
2005 november 29-én id. John Siegenthaler, egy nyugdíjas zsurnaliszta szerkesztői cikkjében a Wikipédia egyik biográfiájának pontatlanságát kritizálta.
A cikket több újság is felkapta és Wikipédia nem késett sokáig intézkedéssel. Tavaly december 5-én azoknak a szerkesztőknek az új cikkek létesítésére szolgáló joga akik nem regisztráltak meg lett vonva kísérletileg. A megoldás eredménye J Wales szerint eddig korlátolt volt. A helyzet megváltozhat, ha majd a tervbe vett cikk osztályozás, ami megbízható cikkeket u.n. ‘stabil’ és ‘vandálmentes’ zászlókkal látná el, gyakorlatba jön. Ezen a német Wikipédia dolgozik jelenleg de még nem üzemképes.
A kritikát követően az angol Nature tudományos folyóirat egyik cikkje összehasonlította a Wikipédia tudományos cikkjeit az Encycopaedia Britannica megfelelő cikkjeivel és azt írta hogy Wikipédia nem volt messze a nyomtatott könyv pontosságától. Ezután az angliai nottinghami egyetem is feladatnak tette fel egyik tagozati csoportjának a Wikipédia egyes tudományos cikkjei pontosságának tanulmányozását: hibát találtak. Szerintük a cikkek 13%-a tartalmazott hibát. Nature ezzel szemben minden Wikipédia cikkben talált 4 hibát, de 3 hibát talált az Encyclpoaedia Britannica-ban is.
Hírek és jegyzetek.
A helytartói (gondnok) választás folytatódik, mérföldkövek
Wikipédia a 12-ik leggyakoribban látogatott hely (site) az Interneten
Sokat írtak a Wikipédiáról a Kínai Népköztársaság (KNK) újságaiban a kínai történelmi eseményekkel és a Maoval kapcsolatos cikkek nemzeti tartalmának változatosságáról. Az iráni letiltás volt a tárgya egyes amerikai és iráni lapoknak, egyes USA lapok J Walesről és a Wikipédia történetéről írt. Egy (Yakima Herald Köztársaság) cikkje kormány beavatkozást javasol, hogy nyílt Siegenthaler szerü hibás jelentések ne történhessenek meg. Több újság ír a Wikipédia alkalmazhatóságáról (társas?) iskolai feladatok adására, de több újság általánosságban beszél ilyen alkalmazhatóságról.
Lásd az eredeti angol újság cikkjét az angol adminisztrátori kinevezésekről és az u.n. ‘featured’ kitünő cikkekről
Ennek az újságcikknek a tartalmát jobb angolul megnézni olyanoknak akiknek szaktudása van a rendszerfejlesztésben és müködtetésben.
Ez az újságcikk a fegyelmi Arbitráló Bizottság tárgyalásairól és azok eredményeiről szól.