Wikihírek - a Wikipédia hírei

2007. december  20.

Beköszöntő

A Wikipédia a hetekben elérte a 80 000 szócikket, a szerkesztések száma már akkora, hogy csak kivételes képességű ember tudja követni az összes történést. Ezen megfontolásra építve kísérleti jelleggel kiadom a Wikihíreket, az angol Signpost és a Wikizine példájára.

Egyelőre magányos farkasként indítom el ezt a kezdeményezést, de remélem, hogy ha kedvező visszhangra talál mások is beszállnak a szerkesztésébe a Wikipédia szellemében.

--Dami

Közösségi hírek

Tisztségviselők

Adminisztrátorok

Az utóbbi időben nagyobb mértékben gyarapodott az admini állomány, a megválasztott 11 admin Bennó adminválasztása óta:

·          Chery-t másodszorra választotta meg a közösség, első választása a lehet-e WikiTanács (akkori nevén Arbitrációs Bizottság) tag admin vagy sem vitán bukott el

·          Dani

·          Karmela

·          Mathae

·          El Mexicano, ő később lemondott, hogy az idejét a szócikkek szerkesztésére fordíthassa

·          Totya

·          SyP, adminválasztásán a támogatottság eddig nem látott magasságokba szökött

·           Opa

·          Buda

·          Adam78

·          Samat

·           Dorgan

Az új adminisztrátorok munkájához ez úton is sok sikert kívánok.

IP-ellenőrök

Nyenyec lemondott IP-ellenőri címéről és hogy be tartható legyen a Metawikis előírás, hogy egyszerre minimum két aktív Checkusernek kell lennie, ezért új tisztségviselők megválasztására volt szükség.

A közösség megválasztotta Sypet és Binárist. Az ő jogosultságuk beállítása még folyamatban van.  Bináris külön felhasználót kíván létrehozni az ellenőri feladatai ellátására, ehhez a közösség egyetértését kéri itt < http://hu.wikipedia.org/wiki/WP:KF-H#Zoknib.C3.A1b_az_IP-ellen.C5.91ri_feladatok_ell.C3.A1t.C3.A1s.C3.A1ra_.28szavazatokat_k.C3.A9rek.29 >.

Új közösségi oldalak

Mostanában két fontosabb közösségi oldal és hozzájuk tartozó intézmény alakult, mindkettő Karmela kezdeményezésére.

Mentorálás

Az első a mentorálás, amely az új szerkesztőknek kíván személyre szabott segítséget nyújtani. A rendszer működik több másik Wikiben is régóta, a mienk a német Wikipédia rendszerét követi felépítésben.

További információ: [[Wikipédia:Új szerkesztők támogatása/Mentorálás]]

Tudakozó

A Wikipédiát a legkülönfélébb területeket lefedő tudással szerkesztjük, és ez az ami vonzza a legkülönfélébb érdeklődésű látogatókat is. A szócikkeink száma ugyan átlépte a nyolcvanezret, ugyanakkor még mindig nem fedik le a cikkek a keresett tartalmat. Ennek a szakadéknak az áthidalására jött létre a Tudakozó, ahol a látogatók feltehetik az olyan témákkal kapcsolatos kérdéseiket, amiről még nincs szócikk, vagy a meglévő nem eléggé részletes.

A Tudakozó célja azon túl, hogy segítünk az olvasóknak, a válaszok során összegyűjtött tudás alapul szolgálhat új cikkek írásához, és a kérdések megmutathatják a keresletet is valamely téma iránt.

A Tudakozó elérhető a baloldali menűből és a [[Wikipédia:Tudakozó]] címen.

Egyéb

Talán kevésbé ismert, mostanában létrejött közösségi oldalak:

·          Wikipédia:Mintaszócikkek

·          Wikipédia:A közvetítést vállaló szerkesztők listája

·          Wikiszületésnapok

·          Wikipédia:Mondj rólam jót

·          Wikipédia:Wikritika

·          Wikipédia:Wikipédia az oktatásban

·          Wikipédia:Beszélgetés egy csésze tea mellett

Régóta létezik, de mostanra végre felpezsdült a cikkekkel kapcsolatos véleménykérés intézménye.

A szavazás eredménye szerint az Európa regionális földrajza c. egyetemi tankönyv szerint kell használni a romániai megyék nevét.

Irányelvek

Vince kezdeményezésére szavazáson megváltoztattuk a Szavazási irányelveket, az alacsony részvétel miatt azonban nem született egyértelmű döntés minden szavazásra bocsájtott pontban, az egyetlen egyértelműen sikeres változtatás a szavazatok indoklásáról szólt, ám ez nem igazán változtatja meg a jelenlegi szokásokat.

A  szavazási irányelvekel kapcsolatban újabb szavazás kiírása jelenleg megbeszélés tárgya, az irányelv egy módosított változata megvitatható Vince vitalapján.

A Wikipédia egyik régóta húzódó ügye az Arbitrációs Bizottság bevezetése. A Wikitanács (mint a bizottság megszavazott neve) működéséről két irányelvtervezet vitatható meg, illetve azok erényeinek egyesítése után az irányelv szavazásra bocsátható. A két tervezet itt és itt érhető el.

Apró változtatást végeztem a Saját kutatásról szóló irányelven, melynek keretében átneveztem „Wikipédia:A Wikipédia nem az első közlés helye" névre, és kiegészítettem egy szakasszal az „önidézésről". A változtatások célja a névvel kapcsolatos gondolattársítások lazítása.

Technikai hírek

Bevezetésre került a magyar Wikipédián is a „gadgets" kiegészítés, amelynek segítségével különböző, szerkesztést segítő segédeszközök kapcsolhatóak be egy kattintással. Keresd a beállítható segédeszközöket a „Beállításaim àSegédeszközök" menüpontban.

A fejlesztők fel lettek kérve egy „járőr" felhasználói csoport létrehozására. A járőrjogokkal rendelkező szerkesztők megjelölhetnék az új cikkek közül azokat, amik megfelelnek a bekerülési követelményeknek (pl. értelmes szöveget tartalmaznak), segítségével a friss változásokat figyelők láthatják melyik az a cikk, amit még „senki nem látott". A járőr jog elnyerése elé nincs semmilyen bürokratikus akadály tervezve.

A közösségünket több hibajelentés is érinti, ezek megoldásában segíthet ha „szavaztok" a hibára (ehhez egy gyors regisztráció szükséges a linkekre kattintva betöltődő Bugzillán):

A hibák aktuális listáját megtalálhatjátok a műszaki kocsmafal tetején.

Alapítványi hírek

Forrás: Wikizine, GFDL licenc alatt

A The Philip Greenspun Illustration Project elkezdte fogadni az ötleteket az elkészítendő illusztrációkkal kapcsolatban. Ha szeretnél egy illusztrációt, akkor itt kérheted és a készítőjét egy kis pénzösszeggel támogatják majd. További információ:
http://meta.wikimedia.org/wiki/Philip_Greenspun_illustration_project

A Wikimedia Serbia megállapodást kötött a Beta News szerb hírügynökséggel a Beta bizonyos híreinek  szabad átvételéről a szerb és az angol WikiNews-ba

Egyéb hírek

Forrás: Wikizine, GFDL licenc alatt

A Google bejelentett a Knol nevű projektjét, mely enciklopédia szerű információkat tartalmazó oldalakból fog állni, melyet az olvasók írhatnak. Az oldalak a Google keresési találatainak élére kerülnek majd, és a szerzők részt kapnak az általuk írt oldalak reklámbevételeiből.

A projektről folyó beszélgetés a magyar Wikipédia levelezőlistáján itt követhető:  http://lists.wikimedia.org/pipermail/wikihu-l/2007-December/000764.html (a következő üzenet linkre kattintva végigkövethető a beszélgetés).