Wikipedia Útjelzőtábla Harmadik évfolyam 10. szám 2007 március 5

 

 

Kedves Olvasó !
 
A Wikipedia Útjelzőtábla az angol Signpost hetilapnak a nagybani fordítása. Mivel ez csak a levelezőlista egyik levelének számít, a fordító arra kér, hogy ne használd ugyanazt a minőségi mércét, mint amit WP cikkekkel szemben használnál. Ennek ellenére a fordító bármilyen kritikát (pontatlanság, szóhasználat, magyartalanság, stb) szívesen vesz, különüsképpen ha az a minőség javúlásához vezet.
 
A Fordító
 
 

 

 

Szerkesztői megjegyzés: A Wikipédia Útjelzőtábla egy önálló közösségi újság ami független a Wikimedia Alapítványtól. Az ezen sorokban tett megjegyzések csak azok íróinak saját véleményét fejezik ki és nem tükrözik a WMA nézeteit..

 

 

TARTALOM

 

1. A New Yorker újság szüntelen zaklatása távozásra kényszerít egy arbitrátort

2. Wiki képes kis cikk "Rutles"

3. Újság és jegyzetek: az év legjobb képe, mérföldkövek

7. Kiemelt lapok és adminisztráció

8. Szoftverhibák, azok javítása és működtetési hírek

9. Jelentés hosszas egyezkedésekről

 

 

FORDÍTÁS /KIVONATOK

 

1. A New Yorker újság szüntelen zaklatása távozásra kényszerít egy arbitrátort    Michael Snow és Fuzheado írja

 

 

Ryan Jordan ( Essjay) az Arbitráló Bizottság egyik újonnan kinevezett tagja lemondott poziciójáról és kijelentette, hogy a Wikipédiától is eltávozik, mert a New Yorker folyóirat   nyilvánosságra hozta valódi azonosságát. Ez az általa a múlt év júliusában adott interjúját követte, amin egy nem létező  egyént személyesitett meg.

Jóideig azt vallotta, hogy ő egy négy diplomával rendelkező teologia professzor, aki az Egyesült Államok keleti részén egy magánegyetemen dolgozik.   Mire a valóság kiderült, hogy neki se diplomája se professzori állása nincs és ő csak egy 24 éves Kentucky-ben dolgozó egyetemista, akkor a Wikipédián nemcsak egyszerű szerkesztő volt, hanem már több funkciót is viselt: adminisztrátor, bürokrata és mediátor volt. Ezeken kívül a checkuser és az oversight funkcókra is fel volt hatalmazva. (A fordítónak arról is tudomása van, hogy a 2006-os Bizalmi Tanács , vagy Kuratórium megválasztása idején Essjay egyike volt a háromtagú, jó megbízhatóságot igénylő Választási Bizottságnak.

Magyarázatképpen Ryan Jordan azt hozta fel (újsógírókra célozva) hogy sokan próbálják nyomozni és zaklatni a Wikipedia szerkesztőket. Ryan Jordant a Wikipedia központja ajánlotta az interjúra, mint  a közösségének egyik nagy tiszteletben álló tagja, de mikor az interjú tartalma nyilvánosságra lett hozva se a folyóirat, se a Wikipédia sem tudta Essjay  azonosságát.

 

 

Wikia felfedezi az igazságot ami Wikipediának okoz kellemetlenséget.

 

 

Essjay valódi azonossága csak akkor derült ki amikor őt a Wikia kiváló programmozási képességet és a közösséggel való szoros kapcsolat fenntartását igénylő fizetett   tisztségviselői  állásban alkalmazta, mert  fényképét és nevét az alkalmazottak listájára  kellett tenni. Az igazság kiderülése után Essjay a Wikiától eltávozott

Először Jimbo Wales elfogadta Essjay kifogásait, vagyis hogy az álnevet csak személyi támadás elleni védelem céljából használta és így Jimbo is csak írói álnévnek tekintette. Később azonban a folytonos üldözés miatt a véleményét megváltoztatta és kérte Essjay lemondását. Essjay tehát nagy bocsánatkérések között lemondott.   

 

 

A bocsánatkérés új problémákhoz vezet

 

 

Lemondásakor Essjay próbálta bajba hozni a folyóratot kijelentve, hogy alkalmazottja pénzt ígért neki, hogy az interjú tartamát igénybevevő idejét kompenzálja, ami nem számít etikus viselkedésnek jónevű folyóiratkörökben. A folyóirat megbízottja is rágalomként vette ezt az állítást meg a folyóirat helyettes főszerkesztője is kijelentette, hogy ilyen fizetés az újság által szigorúan tilos és az állítást súlyos rágalomnak veszi.

 Ezekre a megjegyzésekre  R Jordán csak lemondásának bejelentésével válaszolt

További részlet a Signpost-on és Andrew Lih blogján (link: Andrew Lih's blog.)

 

 

2. Wiki képes kis cikk "Rutles"

 

 

Ez egy Beatles paródiának rajzos ábrázolása amit Eric Idle és Neil Innis írt

 

 

3. Újság és jegyzetek: az év legjobb képe, mérföldkövek  Ral315 írja

 

 

A 2006-os év legjobb képe

 

 

A legtöbb szavazatot    az "Aurora borealis" (Északi Fény) nevű fényképe kapta, ami egy nagyon szép képgyüjteménnyel együtt megtekinthető a Commonson.

 

 

Felhasználónév jogtalan használata

 

 

El lett döntve, hogyan indítsunk fegyelmi eljárást olyan esetekben amikor valaki egy más személynek az azonosságát használja felhasználói kontóként. Ez arra az esetre érvényes amikor a kontó azelőtt még nem volt használatban. Ezideig ilyen eset 50-szer fordult elő. .

 

 

Egy indiai ''Wikipédia nap'' eredménye: százak csatlakoznak a Wikipediához.

 

 

Egy    "Wiki-tábor: India" néven rendezett ünnepség alkalmával, amit Feb 25-én tartottak 300-nál több  egyén határozta el, hogy csatlakozik Wikipediához ami az indiai Wikipedia közösségét számát jelentősen megnövesztette.

 

 

A Német Wikipedián több mint 1000 kiemelt cikk van

 

 

A németek büszkék, hogy kétszer annyi a kiemelt cikkeik száma az összes cikkjeikhez viszonyítva, mint az ennek  megfelelõ arány az angol  Wikipedián.

 

 

Egy Wikipédia cikket kiváló cikknek becsüli egy folyóirat

 

 

Az angol "The Book Stops Here" cikk a Michigan University Press folyóirattól  "A 2006-os év legjobb technologiai írásműje" címet kapta (A cikk tulajdonképpen 2005 márciusában jelent meg a Wikipédián)

 

Röviden, a nyelvek lefordítása nélkül

 

 

·      Nepal Bhasa Wikipedia 10,000 cikk

·      Russian Wikipedia 140,000 cikk

·      German Wikipedia 1,000 kiemelt cikk.

·      Thai Wikipedia   20,000 felhasználó.

·      Lombard Wikipedia 15,000 cikk

·      Vietnamese Wikipedia  500,000 szerkesztés

·      Lithuanian Wikipedia has reached 40,000 cikk

·      Old Church Slavonic Wikipedia has reached 100 cikk

·      French Wikinews 1,500 cikk

·      Wikipedia of Ripuarian languages 6,000 cikk

 

7. Kiemelt lapok és adminisztráció

 

Ez a cikk az angol Wikipédián megjelent kiemelt műveket tartalmazza és az újonnan kinevezett adminisztrátorokat is felsorolja. A magyar 'Wikipédia kezdőlap' is mutatja a magyar aktuális kiemelt Wikipédia lapokat.  

 

8. Szoftverhibák, azok javítása és működtetési hírek

 

Ez a cikk azoknak érdekes akik a rendszer működtetéséhez  értenek, de azok jól megértik az angol kifejezéseket is.

 

9. Jelentés hosszas egyezkedésekről

 

Ez a cikk az arbitráló bizottság tevékenységét regisztrálja, ami főleg a szerkesztők és a bürokraták helytelen magatartásával, azok megvitatásával és a vita eredményeivel, vagyis fegyelmi szankciókkal, vagy azok elengedésével foglalkozik.

 

  

Errare humanum, et in errore perseverare stultum est


Découvrez une nouvelle façon d'obtenir des réponses à toutes vos questions ! Profitez des connaissances, des opinions et des expériences des internautes sur Yahoo! Questions/Réponses.